Zbrojnik niebieski (Ancistrus Dolichopterus)

Zbrojnik niebieski zaliczany do ryb sumowatych to nikt jak inny jak popularny glonojad. Jego uroda jest wątpliwa, nie zachwyca ani ubarwieniem, ani kształtem. Jednak z chęcią jest zapraszany do akwariów, gdyż wyrobił sobie opinię sprzątacza i pożeracza glonów zanieczyszczających zbiorniki. Nie każdy jednak wie, że nadany mu przydomek „glonojad”, jest mocno przesadzony. Dlaczego? Przeczytaj o tym, w dalszej części tekstu.

Zbrojnik niebieski opis

Zbrojnik niebieski jest rybą naturalnie występującą w Ameryce Południowej, w dorzeczu Amazonki i zalicza się do najczęściej hodowanych zbrojnikowatych. Jest to zatem ryba amazońska, jednak dziś w akwariach żyją tylko zbrojniki  pochodzące z hodowli lub farm hodowlanych.

Ryba akwariowa jest dość duża (nawet 13 cm), ma szerokie płetwy, które ułatwiają poruszanie się po dnie. Na końcu płetwy ogonowej znajdują się wypustki. Ma tęczową przyssawkę utworzoną przez położony na spodzie ciała otwór gębowy. To właśnie ta przyssawka przyczepia się do różnych żywych i nieżywych elementów zbiornika i zlizuje z nich glony.

zbrojnik niebieski
ryba zbrojnik niebieski

Ryba wcale nie jest niebieska, co sugeruje nazwa. Najczęściej występuje w kolorze brązowym, szarym lub czarnym. Charakterystyczne dla niej jest pokrycie ciała jasnymi, z reguły żółtawymi cętkami. Niektórzy nazywają rybę wąsacz niebieski, a to za sprawą wąsików rosnących przy otworze gębowym u samców.  U samic wąsy nie występują. Kolejną cechą charakterystyczną wąsacza jest brak pokrycia ciała łuskami, jego skóra pokryta jest płytkami kostnymi, które tworzą coś w rodzaju pancerza.

Czy wąsacz to na pewno glonojad?

Jest to ryba niewymagająca w kwestii pożywienia i można ją żywić różnym pokarmem.  Początkowo żywi się wyłącznie roślinami, głównie glonami. To właśnie dlatego zyskała przydomek „glonajad”. Z czasem zaczyna preferować pokarm mieszany – roślinno-mięsny, z przewagą roślinnego. Im ryba jest starsza, tym rzadziej zajada się glonami. Woli, gdy człowiek poda jej pokarm lub podbierze go od innych ryb.  Można ją żywić suchą mieszkanką z dodatkiem spiruliny, ale z powodzeniem zje takżeć świeże warzywa, na przykład sałatę czy ogórka. Niestety, zdarzy się jej zjeść drobne glony, jednak zostawi te największe i najbardziej uciążliwe.

Jakie akwarium dla zbrojnika?

Ze względu na łagodne usposobienie i zdolności adaptacyjne, rybę można hodować w niemalże każdym akwarium, najlepiej wielogatunkowym. Ryba lubi wodę ciepłą (o temperaturze 23-27 C), kwaśną lub średnio kwaśną  (ph 6-8), miękką (4-10). Jednak nie musisz bardzo przejmować się jej preferencjami, gdyż jest to ryba dość wytrzymała i szybko adaptuje się do nowych warunków środowiska.

Zbrojnik niebieski, wąsacz niebieski (Ancistrus dolichopterus)
zbrojnik niebieski, wąsacz niebieski (Ancistrus dolichopterus)

Najlepsze będzie 50-60 litrowe akwarium, choć może być większe, to zależy od ilości i rodzaju ryb, które zamierzasz umieścić w zbiorniku. Nie można, niestety, trzymać zbrojnika w mniejszym akwarium, ponieważ wtedy może dojść do deformacji jego ciała, chorób, z czasem do śmierci. Dobrze jest zapewnić rybie żwirowe lub piaszczyste podłoże. Właśnie w takich warunkach czuje się najlepiej. Zbrojnik potrzebuje również błonnika ułatwiającego mu trawienie pożywienia, dlatego warto do wody wprowadzić korzenie będące ich źródłem.

Zbrojnik a życie w akwarium

Podobnie jak inne ryby sumowate, zbrojnik niebieski aktywny jest nocą, za dnia chowa się w kryjówkach. Warto zapewnić mu gęstą roślinność i inne schronienia, na przykład puste muszle, rurki czy inne dekoracje akwarium. Ryba bez problemu rozmnaża się w akwarium, należy jednak pamiętać, że bywa agresywna wobec osobników tego samego gatunku. W stosunku do ryb innego gatunku jest łagodna, żeby nie napisać, nie zwraca na nie uwagi. Bardzo szybko nawiązuje „nowe znajomości”.

 

Wąsacz rozmnaża się dość łatwo i szybko, dlatego zdarza się, że dochodzi do powiększenia liczebności ryb bez wiedzy właściciela akwarium. Rozmnażają się w swoich kryjówkach. Samice za jednym razem składają nawet 100 jaj, jednak ikrą opiekują się tylko samce. Larwy wylęgają się po około tygodniu, a po kolejnych 5 dnach ryby zaczynają samodzielnie pływać. Młode ryby są dość wymagające, potrzebują dobrej gatunkowo i czystej wody oraz znacznych ilości pożywienia roślinnego. Warto je przez pewien czas pozostawić z rodzicami.

glonojad
zbrojnik niebieski

Ile kosztuje zbrojnik niebieski?

Cena za glonojada jest uzależniona od jego wielkości i tak:

glonojad 1,5 cm kosztuje 1,50 zł/sztukę

glonojad 2,5-3 cm kosztuje 3,50 zł/sztukę

glonojad 3-4 cm kosztuje 5,99 zł/sztukę

glonojad 4-5 cm kosztuje 7 cm/sztukę

glonojad 7-8 cm kosztuje 20 zł/sztukę

glonojad 10-15 cm kosztuje 40 zł/sztukę