Wybór psa

0
(0)

Większość osób mylnie sądzi, że wszystkie psy są do siebie podobne i tylko od intencji i umiejętności właściciela zależy, jak będą się zachowywać względem innych i czy staną się jego najlepszymi przyjaciółmi. W rzeczywistości każdy pies ma swój charakter i temperament, nad którym nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować i go okiełznać. Decydując się na adopcję, bądź kupno psa od hodowcy powinniśmy zastanowić się nad kilkoma zasadniczymi sprawami i zadeklarować, która rasa byłaby dla nas najodpowiedniejsza. Sprawą kluczową jest podział obowiązków i ustalenie harmonogramu pracy. Pies powinien być wyprowadzany na spacer co najmniej trzy razy dziennie. Jeżeli mamy pracę, która uniemożliwia nam wyprowadzanie psa po południu, powinniśmy dojść z domownikami do porozumienia i sporządzić grafik, w którym zawrzemy, kto i o której godzinie będzie wyprowadzał czworonoga.

Jeśli chcemy dobrze wybrać odpowiednią rasę psa dla siebie powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań (proszę pamiętać to jest tylko wskazówka): wielkość psa, pielęgnacja sierści naszego nowego czworonoga, aktywność fizyczna psa, pies a dziecko, czy mamy w domu już inne zwierzaki, charakter psa, czy ma to być pies obronny, stróżujący, czy pies jest podatny na szkolenie, koszty utrzymania psa, warunki mieszkaniowe.

wybór odpowiedniej rasy psa
popularne duże rasy psów

Wybór odpowiedniej rasy psa – warunki mieszkaniowe

Najważniejszą kwestią przy wyborze czworonoga jest określenie, w jakim otoczeniu będzie przebywał. Jeżeli mieszkamy w bloku w dużej aglomeracji, warto zastanowić się nad zakupem małego psa takiego jak York czy Terrier miniaturka. Duże, obronne psy źle sobie radzą z hałasem i życiem w małym pomieszczeniach; zdecydowanie lepiej odnajdują się w przestrzeniach podmiejskich i w domach z ogrodem. Adopcja, bądź kupno psa powinny więc być podyktowane nie tylko naszym gustem i preferencjami, ale także względami bezpieczeństwa i dobrem czworonoga. Duży pies będzie bardzo nieszczęśliwy w bloku, a szum dochodzący z ulicy i gwar miejski może spowodować przytępienie jego zmysłów.

Każdy pies posiada katalog cech osobniczych, który powinien być dopasowany do oczekiwań właściciela. Innego psa wybierzemy do domu z małymi dziećmi, innego zaś do domu z ogrodem. Małe psy kiepsko sobie radzą z dużymi przestrzeniami i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zamknięcie ich w domu lub mieszkaniu. Małe psy są ponadto zdecydowanie bardziej chorowite i nie powinny przebywać dużo czasu na dworze.

wybór odpowiedniej rasy psa - czy pies potrzebuje dużej przestrzeni do biegania
cocker spaniel angielski w ogrodzie

Wybór odpowiedniej rasy psa – aktywność fizyczna psa

Kolejną, niezwykle istotną sprawą w procesie decyzyjnym jest określenie funkcji psa w gospodarstwie domowym. Jeżeli preferujemy aktywny tryb życia, powinniśmy wybrać psa, który będzie nam towarzyszył podczas jazdy na rowerze, czy biegania. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór Labradora, Terriera, Owczarka Niemieckiego czy też Charta. Psy te są niezwykle aktywne i potrzebują bardzo dużo ruchu; właściciele muszą wyprowadzać je na długie spacery i umożliwić wybieganie się, gdyż w innym wypadku popadną w depresję i apatię. Jeżeli nie mamy wiele czasu na codzienne spacery i wolimy spędzać czas w zaciszu domowego ogniska, warto zastanowić się nad adopcją pieska salonowego.

Do tego typu ras zaliczamy Yorkshire, Mopsy czy Pudle. Jeżeli nie stać nas na psa rasowego i wolimy zaadoptować psa ze schroniska, musimy zwracać szczególną uwagę na jego zachowanie i stosunek do ludzi. Psy ze schroniska są zazwyczaj nieufne i agresywne. W wielu wypadkach nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie choroby przeżyły i co je w życiu dotknęło. Musimy więc otaczać je opieką i sprawić, aby poczuły się u nas bezpiecznie.

chart saluki
pies dla ludzi aktywnych – chart

Wybór odpowiedniej rasy psa – charakter psa

Każdy pies ma swój własny temperament i cechy osobowościowe. Niektóre psy lubią dominować nad właścicielem i czuć władzę. Inne poddają się woli pana i nie roszczą pretensji do przejęcia funkcji samca alfa w stadzie. Co dziwne, to właśnie duże psy są zazwyczaj spolegliwe i dobrze radzą sobie z dominacją pana. Mniejsze psy mają dość trudny charakter i wymagają porządnej, zasadniczej tresury. Przykładem charakternych i niezależnych psów są bez wątpienia Yorki. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów są zazwyczaj niezwykle awanturnicze, bojowe i agresywnie nastawione do obcych ludzi i innych zwierząt. Zdecydowanie spokojniejszą i łagodniejszą naturę mają mopsy, które większość swojego życia spędzają w pozycji leżącej, bądź przy misce z jedzeniem. Jeżeli chcemy wybrać psa, który potrafi dostosować się do każdych warunków warto zastanowić się nad wyborem Owczarka niemieckiego, bądź też Terriera. Psy przejawiają naturalną tendencję do aklimatyzacji w niemalże każdych warunkach.

Owczarki, pomimo że należą do rasy psów dużych doskonale odnajdują się w małych mieszkaniach (jest to dość unikatowe zjawisko, gdyż większość dużych psów preferuje życie w dużych przestrzeniach). Niektóre rasy psów absolutnie nie nadają się do życia w mieście- mowa przede wszystkim o popularnych Bernardynach i Sznaucerach Olbrzymich, które z racji swych rozmiarów i zapotrzebowania na ruch i wysiłek fizyczny nigdy nie przyzwyczają się do małych pomieszczeń. Podobnie rzecz się ma z popularnymi Husky, które muszą przebiec dziennie co najmniej kilkadziesiąt kilometrów, gdyż w innym wypadku stają się agresywne i niespokojne.

wybór odpowiedniej rasy psa - gdzie kupić szczeniaka
szczeniaki bulteriera

Wybór odpowiedniej rasy psa – gdzie kupić szczeniaka

Kiedy zdecydujemy się już na konkretną rasę psa, warto zastanowić się nad miejscem zakupu pupila. Większość psiarzy kupuje psy u hodowców, którzy oferują konkurencyjne stawki. Nie jest to słuszne rozwiązanie, gdyż hodowcy bardzo często nie informują przyszłych właścicieli o chorobach, które przechodzili rodzice szczenięcia, co może być katastrofalne w skutkach. Przyszli właściciele powinni wybierać hodowców sprawdzonych, którzy wystawiają odpowiednie certyfikaty i dysponują odpowiednią kartą chorobową rodziców zwierzęcia. Większość ras psów zapada na specyficzne dlań choroby. W przypadku wizyty u weterynarza warto podać choroby, które dotykały rodziców zwierzęcia; pozwoli to bowiem określić ryzyko zapadania na podobne schorzenia.

nauka komendy
nauka psa komendy daj łapę

Wybór odpowiedniej rasy psa – czy pies szybko uczy się nowych komend?

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z psami, powinny wybierać rasy ugodowe, łatwo poddające się szkoleniu i tresurze. Kupno lub adopcja szczenięcia nie jest niekiedy dobrym rozwiązaniem; szczenię sprawia masę problemów, przez co właściciel może się bardzo szybko zniechęcić i pozbyć niechcianego problemu. Dorosły, wyszkolony pies nie będzie obciążeniem dla właściciela, jednakże proces aklimatyzacji i zdobycie zaufania znacznie przeciągną się w czasie. Posiadanie psa od małego jest znacznie korzystniejsze zarówno dla niego jak i dla nas. Pomiędzy właścicielem a psem tworzy się bowiem specyficzna więź, która jest stale umacniana.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.