Traszka grzebieniasta

Traszka grzebieniasta (Triturus cristatus) jest płazem ogoniastym z rodziny salamandrowatych. Mieszka głównie w Europie. Największa traszka występująca w Polsce. Jest nawet dwukrotnie większa od innych krajowych traszek.

 

Charakterystyka wyglądu zewnętrznego

Ma silną, lecz smukłą budowę ciała, z przewężeniem szyjnym, wyraźnie oddzielającym tułów od głowy. Ogon jest bocznie spłaszczony, ostro zakończony i krótszy od tułowia. Samce z reguły mierzą ok. 12-13 cm, samice 13-15 cm. Samce są również smuklejsze od samic. Grzbietowa oraz boczna powierzchnia ciała płaza pokryta jest licznymi brodawkami, które są dobrze widoczne. Na szczytach brodawek występują białe kropki, kontrastujące z zresztą ciała. Brzuch traszki jest jaskrawy lub pomarańczowy, pokryty ciemnymi plamami. Plamy te zmieniają się wraz z wiekiem. Z kolei u samic wzdłuż brzucha biegnie pomarańczowa linia o nieregularnym kształcie.

Co ciekawe traszki mają zdolność regeneracji ciała i potrafią odtworzyć zniszczone części ciała. Umiejętność ta słabnie wraz z wiekiem.

płaz ogoniasty
traszka grzebieniasta (Triturus cristatus)

Występowanie i tryb życia traszki grzebieniastej

Traszka grzebieniasta żyje głównie na terenach nizinnych, do 700m. n.p.m. Zasiedla sporą część Europy, oprócz Półwyspu Pirenejskiego i południowej Francji. W Polsce zasiedla wszystkie obszary. Jest to gatunek ziemno-wodny. Najwięcej czasu spędza w wodzie. Jeśli przebywa na lądzie, to najczęściej w wilgotnych lasach, polanach, torfowiskach, parkach i innych obszarach o wysokim poziomie wilgotności. Traszka grzebieniasta przebywa wszędzie tam, gdzie zbiera się woda deszczowa.

Z reguły traszka jest najbardziej aktywna w nocy, jednak w czasie deszczowych dni można ją spotkać również w dzień. W dzień chowa się w zakamarkach, pod kamieniami, w norach gryzoni, pod warstwami mchu. Około października zapada w sen zimowy. Z reguły zimuje w grupie z innymi traszkami, także zwyczajnymi. Budzi się na przełomie marca i kwietnia, jednak zależy to od warunków atmosferycznych.

Na lądzie traszka żywi się: ślimakami nagimi, dżdżownicami, stawonogami. Przebywając w wodzie poluje głównie na: skąposzczety, rozwielitki, larwy płazów bezogonowych, ośliczki.

traszka płaz
traszka grzebieniasta

Traszka grzebieniasta rozmnażanie

Rozmnażanie następuje w wodzie, ewentualnie w ciemnym dole. Na czas godów u samic na brzusznej i grzbietowej krawędzi ogona pojawiają się fałdy skórne, które znacznie ułatwiają jej pływanie. Skóra staje się szorstka i sprawia wrażenie opuchniętej. W szacie godowej samca przeważają kolory jasne, perłowe, z mieniącymi się pasmami na bocznych częściach ogona. Podgardziel i głowa pokrywają się biało-czarnymi plamami, na bokach ciałach pojawiają się białe kropki. Grzbiet zmienia kolor na brązowy lub szary, a brzuch staje się jasnopomarańczowy.

 

Samiec stara się zwabić samicę zapachami. Jeśli samica ulegnie zalotom uderza samca pyskiem w ogon, co jest dla niego zachętą do złożenia spermatofora. Samica wciąga spermę do swojego organizmu i zostaje zapłodniona. Po kilku tygodniach składa ok. 200-300 jaj, które ukrywa w liściach roślin wodnych. Po koło 2 tygodniach wykluwają się larwy. Po przeobrażeniu się młode traszki do 3 miesiąca życia pozostają w wodzie. Po uwstecznieniu się skrzeli płazy wychodzą na ląd i szukają kryjówek do przezimowania. Wczesną wiosną powracają do zbiornika wodnego, poszukują partnera i rozpoczynają okres godowy.

płaz traszka
traszka grzebieniasta z bliska

Z reguły do rozmnażania wybierają wody niezarybione, dzięki temu mogą spokojnie przechowywać larwy. Po okresie godowym większość dorosłych traszek wychodzi z wody.