Rośliny na Boże Narodzenie

W niniejszym artykule przedstawimy rośliny na Boże Narodzenie. Świeże rośliny są najpiękniejszą dekoracją wnętrz i ogrodów. Kwiaty i krzewy ocieplają dom, wprowadzają niepowtarzalny klimat, poprawiają nastrój. Sprawiają, że otoczenie tętni życiem. W okresie zimowym o świeże, pachnące kwiaty, jest o wiele trudniej niż wiosną czy latem. Kiedy na zewnątrz jest szaro i ponuro, a pogoda nie rozpieszcza, tym bardziej warto zadbać oto, by dom był udekorowany świeżymi roślinami. Zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia, który powinien być wyjątkowy i nastrojowy.

W naszym klimacie pierwszy okres rozwoju roślin przypada na kwiecień-maj, jednak od setek lat istnieje tradycja przyozdabiania domów tzw. roślinami na Boże Narodzenie. Najczęściej są to kwiaty hodowlane, które naturalnie występują w strefie klimatu równikowego lub zwrotnikowego. W okolicach Ameryki Południowej czy Afryki rośliny mają doskonałe warunki rozwoju, dlatego kwitną również zimą. I to właśnie rośliny egzotyczne stały się naszymi świątecznymi roślinami.

rośliny na Boże Narodzenie

Jak hodować rośliny na Boże Narodzenie?

Przystosowanie egzotycznych roślin do europejskiego klimatu nie jest proste. Jednak w przypadku niektórych roślin hodowcy uzyskali odmiany, które z powodzeniem kwitną zimą w naszym umiarkowanym klimacie. Warunek jest jeden – jeżeli chcesz mieć w domu piękne rośliny na Boże Narodzenie, musisz zapewnić im odpowiednie warunki.

 

Kaktus bożonarodzeniowy – lubi cień i wilgoć

Jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących w okresie świątecznym jest kaktus bożonarodzeniowy, zwany również zygokaktusem i grudnikiem. To piękna, charakterystyczna roślina, której okres kwitnienia przypadka na przełom listopada i grudnia. Dzięki temu w święta  możemy cieszyć się świeżymi i pachnącymi „kwiatami”.

kaktus na boże narodzenie
rośliny na Boże Narodzenie – kaktus bożonarodzeniowy

Jeżeli jesteś posiadaczem zygokaktusa, to pamiętaj, że najlepiej rośnie w próchniczej, kompostowej ziemi. Podłoże powinno być stale wilgotne i regularnie nawożone. Grudnik powinien przebywać w cieniu i w dosyć niskiej temperaturze – ok. 15 °C. Staraj się także często zraszać go wodą.

 

Gwiazda betlejemska – symbol Bożego Narodzenia

To właśnie wilczomlecz piękny (wilczomlecz nadobny, poinsecja, gwiazda betlejemska) cieszy się największą popularnością w okresie przedświątecznym. Wszystko dlatego, że jego czerwone przylistki układają się w rozetę przypominającą symbol Bożego Narodzenia – gwiazdę betlejemską. Najczęściej spotykane są odmiany z pięknymi i czerwonymi przylistkami, trochę rzadziej z białymi lub żółtymi.

rośliny na boże narodzenie
gwiazda betlejemska

Gwiazdę betlejemską należy chronić przed mrozem. Bardzo ważne jest bezpieczne przewożenie rośliny ze sklepu do domu. Kwiat powinien być przykryty papierem i lekkim materiałem, który ochroni przed gwałtowną zmianą temperatury. Jak już kwiat znajdzie się w domu, należy zapewnić mu dostęp do światła i ciepła. Jeżeli gwiazda betlejemska będzie zdobiła stół, najlepiej, żeby stała blisko lampy. Najlepsze warunki będą na parapecie, ale tylko wtedy, gdy okna są szczelne i nie powodują przeciągów. Ponadto wilczomlecz musi mieć stale wilgotne podłoże, nie można dopuścić do przesuszenia rośliny.

Jeżeli chcesz, by poinsecja zakwitła w przyszłym roku, musisz pilnować, by w dzień światło docierało do niej mniej niż 10 godzin, a w nocy miała absolutnie ciemno przez kolejne 14 godzin. Jeżeli do pokoju dociera światło z ulicznych lamp, należy okna zasłaniać roletami lub kotarami. Zapewniając roślinie odpowiednią ilość tzw. krótkich dni, nawożąc i regularnie podlewając, można sprawić, że gwiazda betlejemska zakwitnie po raz drugi. Niestety, większość osób nie ma na tyle cierpliwości, dlatego poinsecja staje się dla nich kwiatem jednorocznym.

 

Ostrokrzew – wieloletnia roślina wytrzymująca największe mrozy

Wymieniając popularne rośliny na Boże Narodzenie, trudno nie wspomnieć o ostrokrzewie. Jest to roślina ozdobna o ciemnych zielonych liściach i czerwonych kontrastujących owocach. Połączenie czerwieni i zieleni tworzy piękną, charakterystyczną ozdobę doskonale wpisującą się w klimat świąt Bożego Narodzenia.

ostrokrzew
rośliny na Boże Narodzenie – ostrokrzew

Ostrokrzew kojarzy się nam z krzewem rosnącym przed domem. Można jednak hodować odmiany doniczkowe. Wówczas roślina osiąga długość do 50 cm. Ostrokrzew musi mieć stanowisko zacienione, jednak nie wymaga zbyt wysokiej temperatury. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne. Jest odporny na zimno. Ostrokrzew dobrze reaguje na przycinanie, tworząc zwartą i gęstą roślinę.

 

Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) – piękna, zimowa, ale…

Psianka to grupa roślin licząca ok. 2000 gatunków roślin rosnących w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Są to idealne rośliny na Boże Narodzenie, ponieważ  w zimie są porośnięte liśćmi i kolorowymi owocami. Szkopuł polega na tym, że psianki są roślinami trującymi. To znaczy owoce zawierają substancje toksyczne (np. solaninę), które po spożyciu wywołują objawy przypominające zatrucie pokarmowe. Zatrucia ze skutkiem śmiertelnym zdarzają się rzadko.

roślina doniczkowa
rośliny na Boże Narodzenie psianka koralowa

Psianka koralowa jest rośliną ozdobną, kupowaną właśnie w okresie zimowym. Lubi ciepło i wilgoć, dlatego powinna stać blisko źródła  światła. Nie zapomnij również o codziennym podlewaniu oraz zraszaniu liści wodą. Wiosną i latem psiankę można wynieść do ogrodu lub na balkon.

Jej owoce przybierają różne kolory, od zieleni, przez żółty, aż do intensywnej czerwieni. Choć psianki stanowią piękną ozdobę, to jednak należy mieć na uwadze to, że jej owoce są trujące, a bardzo przypominają pomidory lub papryczki.

 

Hippeastrum (amarylis)

Hippeastrum, błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa uprawiana najczęściej w doniczkach. Hippeastrum nadaje się do uprawy wieloletniej, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dla niej rytmu życia.
Po kwitnieniu ścinamy przekwitnięte kwiatostany Hippeastrum, a roślinę uprawiamy jeszcze przez około pół roku, wtedy następuje silny wzrost liści, a cebula powiększa swoje rozmiary. Tworzą się już wówczas zawiązki kwiatostanów na następny sezon uprawy; w dużych cebulach powstają nawet 3-4 pędy.

rośliny na Boże Narodzenie
Hippeastrum (amarylis)

Jak uprawiać Hipeastrum (amarylis)?

Na przełomie jesieni i zimy w kwiaciarniach znajdziemy Hippeastrum, określane również zwartnicą lub amarylisem. Jest to idealna roślina na Boże Narodzenie, gdyż w tym okresie wypuszcza piękne czerwone kwiaty. Kwiat lubi przebywać w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, dlatego najlepiej postawić go blisko okna, jednocześnie chroniąc przed ostrymi promieniami słońca.

Jest to roślina wieloletnia, jednak by zakwitła powtórnie należy jej zapewnić odpowiednie warunki. Po okresie kwitnienia, należy ją regularnie nawozić i podlewać, tak, by przygotować kwiat do spoczynku. Pod koniec lipca podolewanie i nawożenie należy ograniczać. W tym czasie liście uschną i odpadną i zostanie sama cebula, ale jest to konieczne do tego, by amarylis zakwitł ponownie. Cebula powinno stopniowo wysychać w chłodnym miejscu. W listopadzie cebulę sadzimy do doniczki i intensywnie podlewamy. Kwiat momentalnie zaczyna puszczać pędy. Po około miesiącu hippeastrum zakwita.

rośliny na Boże Narodzenie
azalie doniczkowe

Azalia jest bardzo wymagającą rośliną na Boże narodzenie

Azalia występuje pod postacią krzewu oraz kwiatu doniczkowego. W domach uprawia się azalie japońskie, które kwitną od początku zimy do wczesnej wiosny. Roślina powinna stać w najjaśniejszym miejscu w domu, najlepiej na parapecie. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to ok. 15°C, dlatego azalia nie powinna przebywać blisko grzejnika. Należy przez cały czas utrzymywać wilgotne podłoże, nie doprowadzając do przesuszenia lub zalania. Ponadto, co kilka tygodni należy kwiat zasilać nawozem dla roślin kwitnących.

rośłiny na Boże Narodzenie
cyklamen biały

Cyklameny – wielokolorowe, delikatne, piękne

Cyklamen to równie popularna roślina ozdobna, która słynie z różnych odmian. Może być uprawiana w ogrodzie, jednak w Polsce z reguły trafia do domów jako roślina doniczkowa. Cyklameny lubią lekko zacienione stanowiska, jednak pokojowa temperatura jest dla nich za wysoko. Jeżeli chcesz, by roślina szybko nie zmarniała, postaraj się by przebywała w chłodniejszym miejscu. Ważne jest to, że kwiat powinien mieć stale wilgotne podłoże, jednak nie powinno się moczyć liści i kwiatów, ponieważ szybko zmarnieją.

rośliny na Boże Narodzenie ciemierniki
ciemiernik jako dekoracja Świąteczna

Ciemiernik jest bardzo łatwy w uprawie

Ciemiernik to również roślina kwitnąca zimą, dlatego doskonale sprawdza się jako roślina na Boże Narodzenie. Nie są one tak popularne jak inne, wyżej opisane kwiaty. Szkoda, ponieważ ciemiernik jest bardzo łatwy w uprawie. Pierwsze kwiaty z reguły pojawiają się tuż przed świętami. Roślina występuje pod wieloma odmianami, które różnią się nie tylko pochodzeniem, ale także kolorami oraz wymaganiami. W Polsce najpopularniejszy jest ciemiernik biały. Kwiat lubi dyskretne, zacienione stanowiska. Jest odporny na niskie temperatury i preferuje wilgotne, żyzne podłoże. Tak samo jak pozostałe rośliny na Boże Narodzenie, należy go często podlewać, uważając, by nie naruszać gleby, gdyż ma dosyć delikatne korzenie.

rośliny na Boże Narodzenie
choinki na Boże Narodzenie

Choinka

Pisząc o roślinach Boże Narodzenie, trudno nie wspomnieć o choince, czyli drzewku bożenarodzeniowym, które pojawia się w niemal każdym domu.  Choinki przebierają różne postacie. Niektórzy decydują się na sztuczne, jednak trzeba przyznać, że najwięcej uroku mają jednak choinki żywe. W Polsce tradycyjnie wybieramy świerki i jodły, czasem sosny. Coraz częściej decydujemy się bardziej egzotyczne drzewka, na przykład bujną jodłę kaukaską czy cedr himalajski. Drzewka te są raczej trudno dostępne i zdecydowanie droższe niż nasze rodzime odmiany.

Jeżeli martwisz się, że choinka będzie stała tylko przez chwilę, a potem trzeba będzie ją wyrzucić, możesz zdecydować się na iglaka w doniczce, którego potem będzie można przesadzić do ogrodu. W praktyce trudno jest to zrobić, ponieważ wstawiając drzewko w ciepłym pomieszczeniu na święta, zaburza się jego okres spoczynku. To może sprawić, że choinka nie przyjmie się w ziemi.

Najlepiej wstawić choinkę w doniczce do domu tylko na święta, a potem przenieść ją do chłodnego pomieszczenia albo w ogóle wystawić na zewnątrz. Jeżeli choinka była długo trzymana w cieple, istnieje duża szansa, że nie przetrwa w ogrodzie. Można spróbować ja przechować w chłodnym pomieszczeniu do wiosny. Co ważne, szanse na przeżycie w ziemi mają tylko choinki, które były wcześniej były hodowane w pojemnikach lub doniczkach. Jeżeli drzewko zostało wykopane z ziemi, a dopiero potem włożone do donicy, będzie nietrwałe tak samo jak drzewko cięte.