Ropucha szara (Bufo bufo)

Ropucha szara, zwana także ropuchą zwyczajną jest krępym, masywnym płazem. Jest również największą ropuchą żyjącą w naszym kraju. Pewnie zastanawiacie się: największa, czyli  jakie osiąga rozmiary? Otóż samice osiągają długość od 6 do 13 cm, a samce od 5 do 10cm. Płaz żyje nie tylko w Europie, ale również w Atlasie i Azji, za wyjątkiem Japonii.

ropucha szara
mapa występowania ropuchy szarej, fot. Osado

Ropucha szara opis wyglądu

Ropuchy i żaby nie są zbyt urodziwe. Ropucha szara nie jest wyjątkiem. Z reguły przybiera różne odcienie zieleni, brązowego lub szarego. Brzuch  jest jaśniejszy, gładki, czasami pokryty plamami. Skóra płaca jest chropowata i pokryta licznymi brodawkami. Z tyłu głowy ma duże gruczoły przyuszne. Skacze rzadko i bardzo ociężale.

skóra
skóra ropuchy szarej

Ropucha szara tryb życia

Wielka ropucha dzieli swój rok na 3 okresy: sen zimowy, porę godową i okres żerowania. Preferuje wilgotne lasy, łąki, pola uprawne. Zimuje w dziurach ziemi, a zdarza się, że w piwnicach, z innymi płazami.

ropucha szara
ropucha szara

Prowadzi nocny tryb życia lądowy. Do wody wchodzi tylko w okresie godowym. Ma spory apetyt, zjada niemal wszystkie zwierzęta, które spotka na drodze: kręgowce, płazy, gady, ślimaki, dżdżownice. Jest pożytecznym zwierzęciem, ponieważ zjada wiele szkodników pól i ogrodowych. Jest silnie przywiązana do swojego terytorium. Zawsze wraca do swojego stałego miejsca przebywania, którym z reguły jest nora kreta, dziura w korzeniu drzewa albo samodzielnie wykopany dół.

 

Ropucha szara nie ma wielu naturalnych wrogów, poza zaskrońcami i sowami. Czasami są również rozjeżdżane przez auta na drodze, ponieważ trasy ich wędrówek często przebiegają wzdłuż ruchliwych dróg. Zagrożenie dla niej stanowią również pasożyty, na przykład muchy rozpuszanki, które składają jaja w jamie nosowej płaza. Następnie wylęgające się w otworach nosowych i oczodołach larwy stopniowo wyjadają ciało ropuchy. Zwierzę umiera powoli, kilkanaście dni. Jednak do końca życia pozostaje aktywna i nie wygląda na konającą.

zaskroniec i ropucha
ropucha szara zjadana przez zaskrońca

Ropucha zwyczajna rozmnażanie

Ropucha zwyczajna opuszcza swoją kryjówkę po zimie wczesną wiosną. W kwietniu przystępuje do godów. Samice nie zmieniają kolorów, natomiast szata godowa samców nieznacznie się zmienia – pojawiają się czarne modzele godowe na trzech pierwszych palcach kończyn przednich. Samce stają się agresywne i często atakują inne zwierzęta.

skrzek ropuchy
jaja ropuchy szarej

Samica składa jaja (średnica 1,7 mm) i rozwiesza je wśród roślin. Jaja wiszą na sznurach o długości do 5 m. Po pewnym czasie pojawiają się czarne kijanki o długości 2,5-3,5 cm. Przeobrażają się pod koniec czerwca. Tracą wtedy ogony, dlatego kijanki są o wiele mniejsze niż inne płazy. W tym czasie wiele z nich ginie, są zjadane przez ptaki, owady i inne płazy. Pełną dojrzałość płciową, samice osiągają w 3, a samce w 2 roku życia.

ampleksus ropuchy szarej
ampleksus u ropuch

Ropucha szara ciekawostki

Co warto wiedzieć o tej ropusze? Żyje nawet 40 lat. Jest to największy płaz bezogonowy żyjący w Europie. Z kolei kijanki ropuchy szarej zliczają się do mniejszych spośród wszystkich europejskich płazów. Jest to zwierzę zagrożone wyginięciem. W Polsce ropucha szara podlega częściowej ochronie gatunkowej. Jest jednym z nielicznych zwierząt zjadających stonkę ziemniaczaną. Ponadto zjada również pszczoły i osy, gdyż nie jest wrażliwa na ich jad.

postawa obronna ropuchy szarej
postawa obronna ropuchy szarej