Powiedzieć, że rodzajów końskich siodeł jest tyle, ile ras koni, byłoby nadużyciem. Ale tylko lekkim, bo przeglądają poszczególne rodzaje siodeł, można dostać zawrotu głowy. Wydawać by się mogło, że jazda na koniu jest zajęciem łatwym i przyjemnym, skoro cieszy się tak wielką popularnością. Nic bardziej mylnego. Zarówno od konia, jak i od jeźdźca, wymaga ona wielu poświęceń i wyrzeczeń. Czy zdawaliście sobie sprawę z faktu, że niektóre siodła muszą być niewygodne dla osoby dosiadającej, by koń mógł szybciej i swobodniej biec? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury naszego artykułu. Dowiedzcie się z niego m.in. jakie są rodzaje siodeł dla konia i jak wybrać optymalne siodło do nauki i jazdy rekreacyjnej.
Jakie są rodzaje siodeł?
Odpowiadając sobie na pytanie, jakie są rodzaje siodeł dla konia, odpowiadamy tak naprawdę na zagadnienia związane z wykorzystaniem koni. Ujeżdżanie, skoki, kawaleria – jazda wierzchem może różnić się od siebie w wielu aspektach. Te najistotniejsze, mają swoje przełożenie na kształt i rodzaj siodła. Jeśli zastanawiacie się, jakie rodzaje siodeł są najpopularniejsze, już poniższe akapity udzielą wam odpowiedzi.
Siodło wszechstronne, zwane także siodłem uniwersalnym
– siodło to dedykowane jest wszystkim tym, którzy cenią sobie wygodę i komfort, a jazdę konną uprawiają rekreacyjnie. Nie trzeba dodawać, że siodło to jest przeznaczone do pokonywania średniej długości odcinków, w spokojnym tempie. Siodło wszechstronne łączy w sobie cechy dwóch innych siodeł: ujeżdżeniowego i skokowego.
Pozwala to zapewnić optymalną wygodę, ale także kontrolę nad prowadzeniem konia. Siodło wszechstronne nie nadaje się do uprawy poszczególnych dyscyplin sportowych, takich jak ujeżdżanie czy skoki przez przeszkody. Jego poduszki kolanowe są lekko wyścielane, a strzemiona dłuższe, co pozwala jeźdźcowi wygodnie siedzieć.
Siodło skokowe
– jeśli zamierzamy trenować lub profesjonalnie uprawiać skoki przez przeszkody, niezbędne jest siodło skokowe. Jak sama nazwa wskazuje, jego konstrukcja pozwala osiągnąć najlepszą kontrolę oraz efekty podczas pokonywania przeszkód. Najbardziej charakterystyczną cechą siodła skokowego jest stosunkowo płaskie siedzisko. Pozwala ono płynnie podążać za ruchami wykonywanymi przez konia.
Dopasowanie swojej sylwetki i zachowań do reakcji konia jest niezwykle istotne. Tylko dzięki odpowiedniej synchronizacji ruchów, możliwe jest płynne pokonywanie przeszkód w trakcie treningu lub zawodów. Siodło skokowe pozwala przemieścić ciężar ciała jeźdźca daleko do przodu, co w znaczny sposób ułatwia skoki, dzięki osiągnięciu aerodynamicznej sylwetki. Ten rodzaj siodeł wymaga krótkiego zapięcia puśliska. Dla optymalnego komfortu skoczka, siodło posiada daleko wysunięte poduszki kolanowe, które są mocno wyścielane.
Siodło ujeżdżeniowe
– jak sama nazwa mówi, ten rodzaj siodła dla konia jest przeznaczony dla entuzjastów ujeżdżania. W porównaniu z siodłem skokowym, różni się i to bardzo. Przede wszystkim posiada głęboko osadzone siedlisko, a poduszka kolanowa jest tu długa i niemal pionowa. Odmiennie niż w przypadku siodła skokowego czy wszechstronnego, gdzie poduszki są pochylone. Siodło ujeżdżeniowe jest dzięki temu znacznie wygodniejsze od siodła skokowego, a właśnie o płynność i aerodynamikę w skokach chodzi.
Zamek puśliska odsunięty jest do tyłu, przód siodła ma kształt prosty, lub lekko wygięty. To dlatego, że w przypadku ujeżdżania, jeździec nie musi tak agresywnie wychylać się do przodu.
Siodło wszechstronne, skokowe i ujeżdżeniowe to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje siodeł dla konia. Wiele przewodników i artykułów informuje niemal wyłącznie o tych trzech siodłach. Może przez to powstać wrażenie, jakoby były to jedyne rodzaje siodeł. Oczywiści tak nie jest. U nas przeczytacie także o mniej popularnych, co nie znaczy, że nie wykorzystywanych siodłach.
Jakie są rodzaje siodeł dla konia poza trzema opisanymi?
Warto wspomnieć także o siodle westernowym. Nazwa brzmi ciekawie, prawda? Otóż, siodło westernowe dedykowane jest wszystkim tym, którzy preferują jazdę w terenie, po trudnej nawierzchni. Podobieństwa z westernami aż nadto widoczne i zrozumiałe, prawda? Jazda westernowa, powinna być komfortowa zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. Aby to osiągnąć niezbędne było skonstruowanie siodła o odpowiednim kształcie.
Siodło westernowe są zdecydowanie najwygodniejsze ze wszystkich dostępnych siodeł dla koni. Idealne do długiej, kilkugodzinnej jazdy, stworzone w celu zapewnienia maksymalnej wygody i komfortu. Siedlisko w takim siodle jest głębokie i starannie wyprofilowane. Pozwala to na wygodną jazdę po trudnym podłożu. Jednak konstrukcja siodła westernowego nie tylko jeźdźcowi ma zapewniać komfort. Podobnie jest z koniem. Siodło westernowe zostało zaprojektowane tak, by nie powodować odparzeń i otarć końskiej skóry, ani nie obciążać zbytnio kręgosłupa zwierzęcia.
Pozostałe siodła to:
siodła do gry w polo i siodła do polowań,
siodła bezterlicowe.
Rodzaj siodła, a komfort jeźdźca
Rozmawiając o tym, jakie są rodzaje siodeł, nie sposób nie wymienić także siodła wyścigowego. Jest to siodło – jak sama nazwa wskazuje – dedykowane wszystkimi miłośnikom końskich wyścigów. Siodła wyścigowe są małe i lekkie. Wszak w wyścigach konnych liczy się prędkość. Nie da się jej rozwinąć, jeśli siodło wraz z dżokejem ważyć będzie 80 kg. Siodła wyścigowe są całkowitym przeciwieństwem siodeł westernowych. Przede wszystkim są one.. strasznie niewygodne. Ale nie o wygodę tu idzie, tylko o szybkość. Konie mogą rozwinąć większą prędkość, dzięki specjalistycznej konstrukcji siodeł wyścigowych.
Wiemy już, jakie są rodzaje siodeł dla koni. Zastanawiacie się jakie siodło wybrać do nauki jazdy? A może zamierzacie rozpocząć przygodę z ujeżdżaniem, lub nauczyć się skakać przez przeszkody? Mamy nadzieję, że nasz poradnik na temat rodzajów siodeł dla koni odpowiednio wyjaśnił Wasze wątpliwości i pomoże Wam w wyborze optymalnego siodła dla swojego konia. Jest to o tyle ważne, że źle dobrane siodło może nie tylko zniechęcić do nauki, ale także spowodować, że koń nie będzie chciał współpracować. A przecież nie ma nic przyjemniejszego niż wygodna jazda na swoim ukochanym koniu…