Przędziorki

Piękny ogród lub efektowne rośliny doniczkowe mogą stanowić nasz powód do dumy. Aby jednak tak się stało, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja roślin. Jednym z jej elementów jest zapobieganie szkodnikom i pasożytom, które zerują na kwiatach, liściach, pędach i korzeniach roślin. Natura oferuje nam w tej walce rozmaite metody, od domowych, aż po specjalistyczne preparaty chemiczne. Jednym z największych utrapień ogrodników i sadowników są przędziorki Szkodniki te dają o sobie znać, niszcząc zarówno rośliny doniczkowe (głównie kwiaty cebulowe), jak i drzewa owocowe lub rośliny w gruncie. Gdzie żeruje przędziorek i jak się go pozbyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym tekście.

Przędziorek chmielowiec, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to przędziorkowaty gatunek roztocza. Samice przędziorka mają owalny kształt, samce zbliżony do rombu. Dorosłe osobniki osiągają rozmiar kilku milimetrów. Samce mają przez cały rok barwę zielonkawą, samice zmieniają barwę zależnie od pory roku. Zimą, mają one kolor ceglastopomarańczowy, zaś latem zmieniają ubarwienie na żółto-zielone. Zapłodniona samica zimuje w glebie, a na wiosnę składa jaja na wewnętrznej stronie liści. Jednorazowo, samica może złożyć nawet 100 jaj. Faza rozwoju młodych osobników trwać może przez ok. 2 tygodnie. Wpływ na długość tego okresu mają warunki, takie jak np. temperatura.

Przędziorek chmielowiec
Przędziorek chmielowiec

Przędziorki – występowanie, objawy

Przędziorek żeruje na spodniej stroni liści, wysysając z nich soki. Obecnie, wyróżnia się aż 180 gatunków roślin, które mogą być atakowane przez przędziorki Szkodniki te upodobały sobie kwiaty doniczkowe, np.: cytrusy, palmy, fuksje, juki, draceny, filodendrony i wiele innych. Spotkać je możemy również na roślinach owocowych i warzywach, m.in. na papryce, truskawkach czy fasoli. Przędziorek atakuje nawet kukurydzę, co może skutkować zamieranie rośliny. Przede wszystkim, na działanie przędziorka narażone są liście roślin. Liście atakowane przez przędziorka można łatwo rozpoznać. Pojawiają się na nich charakterystyczne żółte plamy. Na początku, występują one incydentalnie, jednak z czasem, plam jest coraz więcej, w efekcie, czego, żółkną całe liście. Pozbawione soków zaczynają obsychać. Obumarłe liście opadają.

przędziorki na ogórku
ogórek zaatakowany przez przędziorki

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że zagrożeniem dla rośliny są nie tylko dorosłe osobniki przędziorków, ale także młode larwy, wykluwające się z jaj na spodniej stronie liści. Charakterystycznym znakiem obecności przędziorka chmielowego, jest także drobna pajęczyna występująca na liściach i pędach. Co ciekawe, zarówno rośliny odkryte, jak i rosnące pod osłonami, mogą być atakowane przez przędziorki. Szkodniki te doskonale radzą sobie także w szklarniach czy pod folią. Niestety, ich inwazja może skutkować nawet całkowitym zniszczeniem i obumarciem rośliny. Pozbawiona soków, ogranicza ona swój wzrost lub całkowicie wyhamowuje. Szklarnie stanowią doskonałe warunki do rozwoju przędziorków, które w cągu jednego roku mogą wydać na świat nawet kilka pokoleń.

Przędziorek – sprzyjające warunki do inwazji przędziorków

Przędziorek, jeśli już pojawi się na roślinach, sieje spustoszenie i wymaga natychmiastowej interwencji. Warto jednak dowiedzieć się, w jakich warunkach te szkodniki czują się najlepiej i co robić, aby utrudnić im bytowanie.

Przędziorek dobrze radzi sobie tam, gdzie jest suche powietrze W przypadku roślin doniczkowych przechowywanych w domu (zwłaszcza przy włączonym ogrzewaniu), powietrze szybko się wysusza. Wietrząc często pomieszczenia, możemy zwiększyć wilgotność powietrza, podobnie w przypadku zakupu filtrów. Jeśli powietrze nie będzie przesuszone, znacznie utrudni to przędziorkom funkcjonowanie.

szkodniki przędziorki na melonie
melon zaatakowany przez przędziorki

Jeśli nasze rośliny uprawiamy w sposób niewłaściwy, zwiększamy ich podatność na atak przez przędziorki. Szkodniki te chętnie żerują na osłabionych roślinach. Właśnie dlatego, warto zadbać o odpowiednią ilość światła, regularne podlewanie i nieprzesadzanie z nawozami.

Zbyt obfite nawożenie może doprowadzić do nadmiernego zasolenia roślin i podłoża, co również sprzyja atakowi przędziorka. Należy uważać szczególnie na nawozy zawierające azot.

Zbyt rzadkie zraszanie roślin. Rezygnując z regularnego zraszania, zwiększamy efekt suchości powietrza, co ułatwia inwazję przędziorków. Warto więc regularne zraszać rośliny wodą.

Jak pozbyć się przędziorka? Co na przędziorki?

Istnieją dwa rodzaje sposobów na pozbycie się przędziorka. Możemy zwalczać je naturalnie lub za pomocą środków chemicznych. Warto na własnym przykładzie przetestować skuteczność metod naturalnych, zanim sięgniemy po preparaty i opryski. Dobrym sposobem na pozbycie się przędziorków jest spryskiwanie lub przemywanie roślin roztworem z wody i szarego mydła. Można w tym celu użyć również gnojówki z czosnku lub z cebuli. Jeśli chcemy pozbyć się przędziorka pod osłonami, warto zapewnić sobie pomoc dobroczynka szklarniowego. Owad ten żywi się zarówno larwami, ale zjada też dorosłe przędziorki. Szkodniki te możemy eliminować także za pomocą naparów z roślin, np. czosnku, mniszka lekarskiego czy pokrzywy. Warto jednak wspomnieć, że naturalne metody są skuteczne w momencie, kiedy inwazja przędziorka nie jest jeszcze zbyt intensywna. Sprawdzają się także w przypadku ochrony warzyw i owoców, jeśli nie chcemy narażać ich na chemiczne preparaty.

środki chemiczne zwalczające przędziorki
środki chemiczne zwalczające przędziorki

Jeśli inwazja jest poważniejsza, pozostają nam środki chemiczne. W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór oprysków i środków na przędziorki m.in. SUMIN Floramite 240 SC, TALSTAR 100 EC, ENVIDOR, SILTAC EC , Ortus , Sumin Magus 200Sc, ABC Preparat na przędziorki Nissorun SC 250, Agricolle aerozol AE na przędziorki i mszyce . Warto jednak pamiętać, że należy stosować je w dużym rozcieńczeniu, aby nie wywołać niepożądanych skutków. Pozbycie się przędziorka nie jest łatwe, jednak właściwa ochrona roślin i niedopuszczenie do ich niszczenia, wymagają zachowania odpowiedniej ostrożności. Warto zapoznać się z instrukcją stosowania środków chemicznych, aby mieć pewność, że dany preparat będzie bezpieczny dla poszczególnych upraw. W przypadku oprysków warzyw i owoców, należy wybierać te środki, które mają jak najkrótszą karencję.