Pawie hodowla i pielęgnacja

Related Post

Pawie hodowla i pielęgnacja

Hodowla pawi stanowi coraz popularniejsze zajęcie wielu miłośników ptactwa domowego. Paw jest ptakiem, który nie nastręcza wielu problemów, nie ma dużych wymagań, a odpowiednio pielęgnowany, odwdzięczy się pięknym wyglądem i wspaniale udekoruje każdy ogród. Chcesz zacząć hodować pawie w w swoim gospodarstwie domowym? Potrzebujesz informacji na temat wymagań, jakie mają pawie? Hodowla tych wspaniałych ptaków będzie prawdziwą przyjemnością, jeśli tylko dobrze poznasz pawią naturę i potrzeby. Na wszystkie nurtujące cię pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, które każdy początkujący hodowca pawi powinien przyswoić.

Pawie to jedne z z najpopularniejszych gatunków ptactwa dekoracyjnego i ozdobnego. W zależności od gatunku, ich pochodzenie może się różnić. Najbardziej charakterystycznym elementem ciała pawia, jest oczywiście jego długi rozłożysty, piękny ogon. Tren, bo tak w praktyce określa się ogon pawia, służy samcom do oczarowania partnerki podczas tańca godowego. Poza tym, stanowi jeden z głównych powodów, dla których tak chętnie hoduje się pawie Hodowla tych ptaków nie jest wielkim problemem, dzięki czemu, nawet nie dysponując potężnymi zasobami finansowymi, możemy sobie pozwolić na zapewnienie im podstawowych warunków do życia.

Pawie – hodowla pawi indyjskich

Najpopularniejszym gatunkiem pawia, hodowanego w gospodarstwach na całym świecie, jest paw indyjski. Jak sama nazwa wskazuje, jego ojczyzną są Indie, lecz ptak ten znany jest pod każdą szerokością geograficzną. Przeciętnie, łącznie z ogonem, pawie indyjskie osiągają długość ciała w graniach 200-230 cm. Samice zazwyczaj dorastają długości 1 metra. Paw indyjski posiada jasnoniebieskie umaszczenie głowy, szyi, piersi oraz brzucha. Pozostałe znane gatunki pawi, to: paw złoty, paw szmaragdowy, będący krzyżówką pawi złotego i indyjskiego oraz paw kongijski, pozbawiony ogona.

Warto zwrócić uwagą na kilka podstawowych aspektów, o których trzeba pamiętać, hodując pawie Hodowla pawi nie różni się w znacznym stopniu od hodowli pozostałych ptaków domowych.

pawie hodowla ptaków ozdobnych

Podstawowymi obowiązkami hodowców pawi są:

• zapewnienie ptakom warunków do wolnego wybiegu,
• stworzenie schronienia do nocowania i zimowania,
• pielęgnacja o obserwacja ptaków pod kątem ich zdrowia,
• wzbogacanie diety o naturalne składniki odżywcze,
• zapobieganie ucieczkom ptaków (pawie lubią przeskakiwać ogrodzenia).

Pawie nie powinny być izolowane od innych gatunków ptactwa domowego, jeśli takowe hodujemy. Doskonale odnajdują się między kurami, kaczkami oraz innym drobiem. Nie lubią samotności, więc warto zadbać o to, by samiec miał do towarzystwa co najmniej jedną samicę. Jej brak może być źródłem agresywnych zachowań. Pawie naturalnie występują na wolności, dlatego nie powinien nikogo dziwić fakt, że także w hodowli lubią sobie polatać. Aby ograniczyć ich możliwości przemieszczania się, zazwyczaj hodowcy decydują się na podcinanie skrzydeł. Zabieg ten można zastąpić sklejaniem lotek, co również uniemożliwi pawiom latanie. Warto zainwestować w nieco wyższe ogrodzenie, gdyż standardowy płot nie jest tym, co mogłoby powstrzymać pawie.

Pawie hodowla – pożywienie dla pawi

Hodowla pawi indyjskich, które są najpopularniejszym gatunkiem pawia na świecie, sprowadza się także do zapewnienia im optymalnych warunków żywieniowych. Z tym nie ma jednak większego problemu, ponieważ pawie, podobnie jak kury, są ptakami wszystkożernymi. Pozostające na wolności pawie, żywią się wszystkim, co będą w stanie sobie zorganizować. Najczęściej są to nasiona, orzechy, owady lub inne żywe organizmy. Stałą cechą każdej hodowli ptaków jest zacieranie się u nich pewnych instynktów i zachowań, takich jak samodzielne wyszukiwanie pożywienia. Mają na uwadze ten fakt, warto uzupełniać dietę pawia, podając mu do jedzenia okruchy białego sera czy jaja gotowane na twardo. W ten sposób dostarczymy ptakom niezbędnej ilości wapnia i białka, o które może być ciężko w ogrodzie. Czym jeszcze karmić „ogrodowe” pawie? Hodowla pawia sprowadza się do tego, że głównym jego pokarmem są ziarna zbóż. Pawie najbardziej preferują pszenicę i jęczmień. Nie pogardzą także kukurydzą, a z chęcią posmakują również słonecznika.

kury pawie

Aby pawie miały odpowiednie schronienie na zimę oraz do nocowania, warto zbudować im kurnik lub wolierę. Pomieszczenie, które uchroni ptactwo przed zimnem, silnym wiatrem, działaniem promieni słonecznych i deszczem, będzie wskazane. Z pewnością pomoże zadbać o zdrowie naszych pupili. Decydując się na budowę woliery, kurnika lub dowolnego innego pomieszczenia, należy zadbać o to, by było ono przestronne i komfortowe. Paw powinien swobodnie móc obrócić się wewnątrz, oczywiście z rozłożonym ogonem. Nie trudno więc oszacować, że pomieszczenie takie powinno mieć co najmniej kilka metrów szerokości. Jeśli jednak planujemy większą hodowlę, warto zadbać o bardziej przestronne schronienie.

Pawie choroby

Właściwa opieka nad pawiami sprowadza się także do skutecznej profilaktyki i ochrony zdrowia. Pawie są ptakami podatnymi na różne choroby, najczęściej o podłożu wirusowym i bakteriologicznym. Najpopularniejsze dolegliwości, dotyczące pawi w hodowli, to:

• rzęsistkowica – choroba ta może doprowadzić do śmierci pawia. Objawia się ona w ten sposób, że ptaki stają się otępiałe i osowiałe. Pawie mają problemy z poruszaniem się, a oprócz ogólnego osłabienia, towarzyszy im również intensywny katar. Szybkie rozpoznanie i podjęcie działa pozwala na całkowite wyleczenie pawia z tej choroby,

• syngamoza – charakterystycznym objawem syngamozy u pawi są ich duszności i problemy z oddychanie. Pawie ptaki zachłannie i łapczywie wciągają powietrze do płuc, sprawiają wrażenie, jakby brakowało im powietrza. Chorobie towarzyszy częste kichanie. Ta groźna infekcja dróg oddechowych wywoływana jest przez syngamozy – niewielkich rozmiarów robaki, które często przenoszone są przez inne ptaki.

• mykoplazmoza – choroba ta wywoływana jest inwazją bakterii z grupy Mycoplasma. Objawia się licznymi stanami zapalnymi, a także problemami z górną częścią układu oddechowego.

hodowla pawi (ptaków)

Jeśli dostrzeżemy u naszych pawi jakiekolwiek objawy którejś z powyższych chorób, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem. pawie hodowla, pawie hodowla, pawie hodowla

Czytaj również: