Nowe siedem cudów świata

Nowe siedem cudów świata to projekt szwajcarskiej firmy New Open World Corporation (NOWC), dzięki któremu wybrane zostało siedem współczesnych obiektów, będących alternatywą dla dotychczasowej listy światowych cudów. Nowa lista została wyłoniona w głosowaniu, w którym głosować można było przez telefon lub Internet. Trwało ono od 1 stycznia 2006 do 6 lipca 2007. Oddano w nim ponad 90 mln głosów. Wyniki zostały ogłoszone w Lizbonie na dzień po zakończeniu głosowania.

Lista nowych cudów świata

Każdy z nowych cudów świata coś symbolizuje. Poniżej znajduje się lista obiektów, które zwyciężyły w głosowaniu, razem z ich atrybutami oraz miejscem, w którym można je podziwiać.

Nowe siedem cudów świata to:

nowe siedem cudów świata mur chiński
Mur Chiński

Wielki Mur Chiński

Symbolizuje wytrwałość i uporczywość. Jest zabytkiem Chińskiej Republiki Ludowej. To zespół systemów obronnych, składający się z murów oraz naturalnych barier o łącznej długości 8851,8 km. Co prawda wbrew powszechnemu przekonaniu nie można zobaczyć go z kosmosu, ale jest widoczny z niskiej orbity okołoziemskiej.

 

nowe siedem cudów świata petra
Petra

Petra

Oznacza inżynierię i ochronę. Znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii. Są to ruiny antycznego miasta Nabatejczyków, które swój rozkwit przeżywało od III w. p. n. e. do I w. p. n. e. Charakterystyczne są dla niego liczne budowle: grobowce, teatry wykute w skałach.

 

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro
Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

Jest symbolem otwartości. Jak sama nazwa wskazuje, można go podziwiać w Rio de Janeiro w Brazylii. Znany na całym świecie, pomnik Jezusa Chrystusa o wysokości 38 metrów góruje nad miastem ze szczytu góry Corcovado.

 

nowe siedem cudów świata Machu Picchu
Machu Picchu

Machu Picchu

Ma być wyrazem poświęcenia i symbolem społeczności. Słynne ruiny zobaczyć można odbywając podróż do Cuzco w Peru. Jest najlepiej zachowanym miastem starożytnych Inków, położonym pomiędzy dwoma przełęczami na wysokości 2090-2400 m n. p. m.

 

nowe siedem cudów świata Chichen Itza
Chichen Itza

Chichén Itzá

Symbolizuje pracowitość i wiedzę. Jest to miasto Majów, powstałe w IV-VI w. Leży na półwyspie Jukatan w Meksyku. Zachowały się w nim zabytki kultur Majów oraz Tolteków. Nazwa była dotąd mało znana, ale dzięki projektowi „Nowe siedem cudów świata” zyskuje na popularności.

 

nowe siedem cudów świata koloseum
Koloseum

Koloseum

Oznacza radość, a równocześnie cierpienie. Ta ogromna i majestatyczna budowla jest zabytkiem włoskiego Rzymu. W starożytności służyła jako amfiteatr ku rozrywce cesarzy z dynastii Flawiuszów. Również w późniejszych wiekach odbywały się tutaj walki gladiatorów, inscenizacje bitew morskich oraz polowania na dzikie zwierzęta. Wzniesiono je w latach 70-72 do 80 n. e.

 

nowe siedem cudów świata tadż mahal
Tadż Mahal

Tadż Mahal

To indyjskie mauzoleum jest symbolem miłości i pasji. Znajduje się w mieście Agra. Nazywane jest inaczej świątynią miłości, ponieważ Szahdżahan z dynastii Wielkich Mogołów wzniósł je na pamiątkę ukochanej żony.

 

Historia projektu nowych siedmiu cudów świata

Autorem pomysłu jest Bernard Weber – filmowiec, lotnik i podróżnik szwajcarskiego pochodzenia. We wrześniu 1999 roku wpadł on na pomysł, by w głosowaniu wyłonić nowe siedem cudów świata. Kompletowanie listy kandydatów trwało do 24 listopada 2005 roku. W efekcie na liście znalazło się aż 177 obiektów, które miało ubiegać się o tytuł jednego z nowych cudów świata. W późniejszym czasie, 1 stycznia 2006, ogłoszono finalistów – 21 obiektów. Liczba ta wkrótce zmniejszyła się do 20, kiedy Piramidy w Gizie uzyskały tytuł honorowego kandydata. Wśród finalistów, oprócz zwycięzców, znalazły się m. in.: Akropol, Wieża Eiffela, Hagia Sofia, Statua Wolności i Stonehenge.

 

Co jest nie tak z siedmioma nowymi cudami świata?

Mogłoby się wydawać, że nowa lista cudów świata naturalnie powinna zastąpić tę dotychczasową. Jednak inicjatywa spotkała się ze zbyt dużą krytyką, by mogło się tak stać. Głównym powodem było to, że wybory, w których miało zostać wyłonione nowe siedem cudów świata, bardzo łatwo mogły zostać zmanipulowane. Głosy można było oddawać wielokrotnie, kupując je od NOWC. Dodatkowo, podczas wyborów rządy poszczególnych krajów, które pretendowały do posiadania na swoim terenie nowego cudu świata, mobilizowały mieszkańców do głosowania, uruchamiały w tym celu specjalne terminale komputerowe, a nawet organizowały kampanie reklamowe. Wszystko to sprawiło, że nowa lista nie uzyskała tak dużej rangi jak dotychczasowa. Nawet przewodniczący panelu ekspertów projektu, były dyrektor generalny UNESCO, jasno zaznaczył, że nowa lista w żaden znaczący sposób nie wpłynie na zachowanie wybranych obiektów.

COMMENTS

Comments are closed.