Niepylak apollo

Jeśli chcielibyśmy znaleźć przykład typowo polskiego gatunku owadów, zagrożonego wyginięciem, warto wymienić motyla niepylak apollo. Ta unikatowa odmiana motyli, jeszcze niedawno występowała zaledwie w ilości ok. 20 osobników na terenie całego kraju. Jednak dzięki intensywnym staraniom specjalistów, udało się odtworzyć populację motyli apollo w liczbie, która pozwala być spokojnym o przetrwanie gatunku. Dlaczego ten wyjątkowy motyl niemal zniknął z powierzchni naszego kraju, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu niepylak apollo spotykany był nawet w okolicach Warszawy? Jak udało się odtworzyć populację motyli i dlaczego cieszą się one tak wielkim zainteresowaniem ludzi? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziecie w naszym tekście.

Niepylak apollo opis

Motyl apollo niepylak to jeden z największych motyli spotykanych w Europie. Już jego imponujący, jak na motyla rozmiar pokazuje, że mamy do czynienia z osobnikiem wybitnym. Rozpiętość jego skrzydeł to aż 9 cm, co sprawia, że niepylak apollo to zdecydowanie największy motyl latający po Polsce. Niestety, to właśnie jego wymiary stały się jego przekleństwem. Wielu domorosłych kolekcjonerów, i specjalistów ornitologii (niestety samozwańczych), zapragnęło, aby niepylak apollo stał się zbiorem w ich kolekcji. Łapanie motyli ułatwiał ich dość flegmatyczny styl bycia. Niepylaki apollo nie są przesadnie płochliwe, na widok człowieka zachowują spokój. Spokój, który często je gubi i sprawia, że kończą zasuszone w klaserach czy w kolekcjach domowych. Motyle apollo, także w locie poruszają się dość dostojnie i – co tu nie mówić – po prostu wolno. Sprawia to, że nie ma większego problemu ze złapaniem niepylaka.

motyl niepylak apollo

Pożywienie i ochrona

Na skutek takich działań, a także z powodu zmniejszającej się liczby pożywienia, populacja motyli tego gatunku zaczęła drastycznie spadać. W latach 90. w Polsce zostało jedynie ok. 20 przedstawicieli tego zacnego gatunku. Wpływ na to miało także ograniczenie rozwoju rozchodnika wielkiego. Rośliny, którą żywi się niepylak apollo. Pożywienie to jest nie do zastąpienia innymi roślinami, bowiem apollo jest motylem, który żywi się wyłącznie jednym rodzajem pokarmu. Rozchodnik wielki rośnie zazwyczaj na zboczach gór, gdzie musi konkurować o wartości odżywcze z większymi od siebie krzewami i roślinnością. W tej walce skazany jest na porażkę. Jednym z najważniejszych działań w zakresie odtworzenia populacji motyla apollo jest, więc zwiększenie areału uprawy rozchodnika wielkiego.

Mówiąc wprost: karczowanie krzewów i roślin, które zabierały żyzne wartości odżywcze rozchodnikowi, by mógł się rozwijać, karmiąc niepylaka apollo. Opis działań ekologów jest niezwykle fascynujący. Podobnie jak sam proces odtwarzania populacji, systematycznie, krok po kroku, przez wiele długich lat. Konsekwencja i upór, połączony z realizacją odpowiednio skonstruowanego planu, przyniosły efekty. Niepylak apollo nadal jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków bezkręgowców w Polsce, jednak jego populacja utrzymuje się na stałym poziomie.

Interesujące jest samo pochodzenie nazwy motyli. Niepylak to przydomek, który wziął się stąd, że na dolnej części skrzydeł motyli tego gatunku, nie ma charakterystycznego pyłku, który możemy wyczuć, dotykając skrzydeł innych motyli. Mówiąc językiem naukowym: skrzydła niepylaków apollo pozbawione są pokrycia łuskowego. Z pewnością może to być znak rozpoznawczy motyli tego gatunku.

największy motyl polski niepylak apollo

A jak wygląda niepylak?

Co jeszcze, oprócz rekordowej rozpiętości skrzydeł, wypada wiedzieć o największym polskim motylu? Z całą pewnością to, że jego skrzydła mają białą barwę i są bardzo szerokie. Na przednich skrzydłach znajdziemy 5 plamek drobnych, zaś na tylnych – 2 plamy czerwone z czarną obwódką. Biorąc pod uwagę fakt, że naturalnym środowiskiem niepylaka apollo jest surowy, górski klimat, natura musiała wyposażyć go w odpowiednią ochronę. Przed niskimi temperaturami, niepylak apollo chroniony jest przez liczne włoski, występujące na całym ciele. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe cechy, śmiało można stwierdzić, że niepylak apollo to nie tylko jeden z największych, ale i najoryginalniejszych motyli w Europie.

Motyl apollo występowanie

Niepylaki apollo zwane są także motylami dziennymi. Nie oznacza to bynajmniej, że ich życie trwa jeden dzień, jednak i k jego długość nie jest zbyt imponująca. Niepylaki żyją zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Średnia długość życia motyla apollo to ok. 3 tygodni. Na świecie pojawiają się zazwyczaj w połowie czerwca. Sporadycznie, ale rzadko, motyle rodzą się także w pierwszej połowie sierpnia. Obok imponującego wyglądu i rzadkiego występowania, to właśnie możliwość złapania motyla żyjącego jedynie 3 tygodnie, tak bardzo kusi wielu kolekcjonerów.

mapa występowanie motyl apollo
mapa występowanie motyl apollo, źródło Wikipedia

Długość życia niepylaków

Warto wiedzieć, że obecnie tylko Tatry i Pieniny są rejonami, w których występuje niepylak apollo. Występowanie w Polsce tego gatunku zostało drastycznie zmniejszone, nie tylko jeśli chodzi o populację, ale także o zasięg terytorialny. Niepylak apollo jeszcze kilkanaście lat emu widywany był chociażby w Sudetach, Bieszczadach czy Beskidach. Dziś jego osobniki można spotkać wyłącznie tam, gdzie prowadzone były działania ochronne. Za takie należy uznać również wpisanie niepylaka apollo na światową listę ochrony CITES. Apollo znalazł się tam jako pierwszy i jedyny z polskich motyli.

Mimo powolnej, acz systematycznej odbudowy populacji, niepylak apollo nadal pozostaje gatunkiem głęboko zagrożonym wyginięciem. Jeśli chodzi o polskie gatunki, stawia go to w jednym szeregu z żubrem i innymi, znacznie potężniejszymi od siebie gatunkami zwierząt. Należy jednak mieć nadzieję ze działania ekologów oraz pasjonatów tego wspaniałego gatunku, przyniosą trwały efekt. Wiele osób próbuje wspierać instytucje naukowe i przyrodnicze, na własną rękę zakładając hodowle, w których rozwija się niepylak apollo.

gatunke motyla dziennego niepylak apollo

Ciekawostki na temat tego gatunku oraz jego unikatowy wygląd sprawiają, że motyle mają liczne grono entuzjastów, którym dobro gatunku leży na sercu. Ich wkład w podtrzymywanie oraz rozwój populacji niepylaka apollo jest absolutnie bezcenny.

COMMENTS

Comments are closed.