Konik morski (pławikonik)

Konik morski nie tylko odznacza się oryginalnym wyglądem, ale także właściwościami leczniczymi. Już w starożytności odkryto, że wysuszone i sproszkowane pławikoniki pomagają w leczeniu bólów brzucha. Współcześnie właściciele akwariów chętnie kupują koniki morskie do dekoracji – nie zawsze legalnie. Z kolei specjaliści w dziedzinie medycyny niekonwencjonalnej wykorzystują te ryby do leczenia chorób układu oddechowego, chorób układu moczowego i impotencji. Konik morski jest bogaty w naturalny testosteron i od wieków ma szerokie zastosowanie w medycynie chińskiej. Napar z konika morskiego wywołuje silne halucynacje.

Pławikoniki to zbiorcza nazwa kilkudziesięciu ryb morskich, które kształtem przypominają figurę szachową konia. Pławikoniki, inaczej koniki morskie należą do rodziny igliczniowatych. Są przodkami igliczniopodobnych, które zamieszkiwały Ziemię miliony lat temu. Najbardziej znane gatunki to pławikonik (Hippocampus hippocampus), pławikonik grzywacz i pławikonik australijski.

pływająca figura szachowa konik morski
pływający konik morski

Konik morski wygląd i tryb życia

Ich wygląd doskonale oddaje angielska nazwa: smoki morskie. Konik morski ma ciało pokryte pancerzem składającym się z kostnych pierścieni. Na grzbiecie zazwyczaj występują wypustki skórne. Cechą charakterystyczną konika morskiego jest to, że jego głowa zagięta jest w stronę tułowia, a tułów przybiera esowaty kształt. Długość ciała zazwyczaj nie przekracza 15-20 cm. Trzon ogonowy przekształcony jest w chwytny ogon. Zakończony małym otworem gębowym pysk jest długi i rurkowaty, stanowi ok. 1/3 długości całej głowy. Oczy poruszają się niezależnie od siebie. Konik wodny nie ma płetwy brzusznej i ogonowej, wyposażony jest tylko w płetwę grzbietową i piersiową. Ubarwienie konika morskiego zależy od gatunku, a także otoczenia, w którym przebywa. Pławikonik potrafi wtapiać się w otoczenie, zmieniając kolor, kształt i wielkość. Tak bardzo upodobnia się do swojego otoczenia, że często trudno go zobaczyć w gęstwinach morskich zarośli. Te same gatunki żyjące w innych miejscach mogą zupełnie inaczej wyglądać.

Większą część czasu spędzają nieruchomo, mocno przyczepione ogonami do wodorostów. Pływają powoli (z prędkości ok. 15 m/h), zawsze w pozycji pionowej, dzięki falistym ruchom płetwy grzbietowej. Koniki morskie żywią się zooplanktonem, czyli na przykład skorupikami i wylęgiem ryb. Są tzw. bierne drapieżniki. Nie polują na ofiary, nie gonią za nimi. Po prostu czekają, aż nadarzy się okazja. Zanim upolują ofiarę, przyglądają się jej przez pewien czas. Przyczajają się i znienacka ją wciągają. Pobierają pokarm przy pomocy rurkowatego pysku, który z ogromną siłą zasysa pokarm do jamy gębowej. Podczas pobierania pokarmu ssanie jest tak silne, że można usłyszeć charakterystyczne dźwięki.

Hippocampus-bargibanti
pławikonik odmiana Hippocampus-bargibanti

Konik morski opis środowiska życia i rozmnażanie

Konik morski z reguły pływa w wodach północnego, wschodniego i zachodniego Atlantyku, od Irlandii i południowej części morza Północnego do północno-zachodnich wybrzeży Afryki, a także w pobliżu Madery, Wysp Kanaryjskich, w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Środowisko ich życia to płytkie wody wśród wodorostów, szczególnie łąki traw morskich.

Koniki morskie są żyworodne, zarówno ciążą, jak i porodem obarczane są samce. Z pewnością interesujący jest ich rozród. Koniki morskie trą się od maja do lipca. Po fantazyjnych tańcach godowych samica wstrzykuje do torby lęgowej samca ikrę. Po około 5 tygodniach samiec pod wpływem silnych skurczów wydaje na świat w pełni rozwinięte młode pławikoniki. Po wykształceniu torby lęgowej ryby osiągają dojrzałość płciową.

koniki morskie
koniki morskie

Koniki morskie są pod ścisłą ochroną. Wiele gatunków zagrożonych jest wyginięciem. W Unii Europejskiej zabrania się sprzedaży preparatów leczniczych na bazie koników morskich. Choć pięknie prezentują się w akwariach, to często sprowadzane są tam nielegalnie.

Konik morski podstawowe dane

wielkość – karłowaty konik morski mierzy 2,5 cm: malajski konik morski 25 cm,

rozmnażanie –

okres godowy – w ciepłych wodach tropikalnych przez cały rok, w chłodniejszych wodach wiosna – lato

wyleganiepo 14-18 dniach zależnie do temperatury wody,

ilość młodych – zależnie od gatunku około 50 sztuk

tryb życia –

pożywienie – plankton, skorupiaki, małe zwierzęta morskie, małe rybki

zwyczajetowarzyskie

długość życianieznane

blisko spokrewnione gatunki – cierniki

morski konik
konik morski w naturalnym środowisku Dahab, Egypt

Konik morski ciekawostki

Konik morski nie ma wielu wrogów którzy mogliby go zjeść – oprócz wielkich krabów: jest zbyt ościsty i przy tym niestrawny.

„odwrotny ” podział ról nad opieką nad młodymi prowadzi do sytuacji , że to samice rywalizują o samce,

ponieważ do samca należy opieka nad ikrą, samica może bezpośrednio po zapłodnieniu produkować nową ikrę.

Hippocampus reidi
konik morski (Hippocampus reidi)

Ile kosztuje konik morski?

Cena konika morskiego z polskiej hodowli waha się od 200 do 400 złotych za sztukę. Źródło (aqua-reef.pl,aquarius, zapytaj.pl)