Koń ardeński

Wśród koni zimnokrwistych wykształciło się kilka ras, cieszących się wielkim uznaniem na całym świecie. Rasy te, nie często zaliczają się do najstarszych koni zimnokrwistych. Są także używane są do uszlachetniania i umasywniania koni zimnokrwistych w wielu krajach świata. Przykładem takiej rasy, cieszącej się wielkim uznaniem śród hodowców koni na całym świecie, jest koń ardeński. Popularne ardeny, to rasa zimnokrwistych koni, które pochodzą z prowincji Ardennes we Francji. Charakteryzuje je średni wzrost oraz waga do 1000 kg. Nie mają tak potężnej budowy jak chociażby konie belgijskie, jednak zaliczają się do najbardziej cenionych ras koni zimnokrwistych. Ich szlachetny wygląd, wielka siła oraz niezwykle spokojne usposobienie sprawiają, że ta rasa koni cieszy się niezmiennym uznaniem.

Ogólna charakterystyka rasy koni Koń Ardeński

Zawieszona na długiej i mocno umięśnionej szyi niska głowa, płaskie czoło i wypukłe oczy. Maść dereszowata, gniada, kara, aż po ciemnokasztanową. Krótki grzbiet i bardzo umięśnione ciało. Krępa i masywna budowa konia ardeńskiego sprawia, że popularne ardeny z daleka łatwo rozpoznać.

koń ardeński ogier

Ich przeciętny wzrost w kłębie to 150-160 cm, a kopyta, mimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru, są bardzo silne. Rasa koni ardeńskich charakteryzuje się niezwykle silną budową kości. Same nogi koni ardeńskich również są dość krótkie i niezwykle mocne, dzięki czemu koń ardeński dobrze znosi ciężką pracę fizyczną.

Historia koni ardeńskich

Historia i pochodzenie tej rasy mają swój początek w górzystym rejonie Ardennes. To właśnie tam, hodowcy krzyżowali lokalne konie z ciężkimi i silnymi końmi, zaliczanymi do ras sprowadzanych na te rejony przez legiony rzymskie. Nie będzie więc nadużyciem stwierdzenie, że koń ardeński ma niezwykle bogatą i długą historię, sięgającą starożytności. W pierwszych dekadach XIX wieku, ardeny krzyżowano z perszeronami, arabami i ogierami konia bulońskiego. W ten sposób, wyróżniano trzy podobne do siebie odmiany rasy konia ardeńskiego. Charakteryzowały się one krępą budową i niezwykłą wytrzymałością, głównie z uwagi na surowe warunki w rejonie Ardennes. Wielką zaletą koni ardeńskich jest także ich wyjątkowo spokojne i przyjazne usposobienie, które sprawia, że są one posłuszne i wykonują powierzone im zadania.

koń ardeński
koń Arden

Zastosowanie koni ardeńskich

Konie ardeńskie wyhodowane zostały z myślą o pracy pociągowej. Predestynuje je do tego masywna sylwetka, imponująca, silna budowa ciała oraz dobre umięśnienie. Nie bez znaczenia jest także wiele innych walorów, które z całą pewnością pozwalają wyszkolić ardeny do pracy w zaprzęgu. Przede wszystkim, na uwagę zasługuje ich spokojny temperament. Konie tej rasy zachowują spokój i opanowanie nawet a najbardziej stresujących sytuacjach, nie są płochliwe i twardo stąpają po ziemi. Co więcej, są nieustępliwe i nie poddają się po pierwszych niepowodzeniach. Nic dziwnego, że znalazły uznanie w oczach hodowców na całym świecie. Obecnie, populacja koni ardeńskich, po okresie znacznego zmniejszenia, znów jest coraz liczniejsza. Koń ardeński hodowany jest w wielu prywatnych hodowlach w celach rekreacyjnych.

Osobny rozdział w historii koni ardeńskich stanowi ich wykorzystywane w celach reprodukcyjnych, na całym świecie ardeny wykorzystywano do uszlachetniania miejscowych ras koni zimnokrwistych. Szacuje się, że koń ardeński to jeden z najchętniej wykorzystywanych reproduktorów wśród wszystkich koni zimnokrwistych. Już fakt, że konie zimnokrwiste są tak popularne i nadal licznie hodowane na świecie, zasługuje na uznanie. Pomimo ewidentnego braku zastosowań, poza rekreacją i pojedynczymi przypadkami pracy w zaprzęgu, konie zimnokrwiste w Polsce stanowią ponad 60% pogłowia. Polski koń zimnokrwisty, to grupa ras obejmująca m.in.: konie sokólskie, lidzbarsko-warmińskie, łowickie czy sztumskie. Warto wiedzieć, że to właśnie koń ardeński jest jedną z ras, mającą największy wypływ na wygląd i charakterystykę koni zimnokrwistych, hodowanych w naszym kraju.

koń ardeński na pastwisku

Uszlachetnianie polskich koni zimnokrwistych ardenami, miało swój kulminacyjny moment po II wojnie światowej. Od tego czasu, przez lata, polscy hodowcy korzystali z możliwości uszlachetnienia swojej hodowli ardenami, doceniając ich liczne walory. Mając na uwadze siłę, spokojny charakter i charakterystyczny wygląd, konie ardeńskie cieszyły i cieszą się wielką popularnością. Dziś, konie zimnokrwiste nie są tak powszechnie wykorzystywane, jednak nie oznacza to bynajmniej, że nie są popularne w hodowli. Determinuje to choćby ich usposobienie i fakt, że w polskich warunkach łatwiej wychować takiego konia, niż araba o gorącym temperamencie.

Ardeny, a polskie konie zimnokrwiste

Jednak ardeny w naszym kraju służą nie tylko do uszlachetniania polskich koni zimnokrwistych. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że hodowla tych koni rozwija się niezależnie. Coraz więcej prywatnych stadnin i hodowli koni, stawiana hodowlę koni ardeńskich. Rozwój hodowli ardenów w naszym kraju zauważalny jest szczególnie od kilku lat. Najlepszym dowodem na to, że popularność koni ardeńskich Polsce wzrasta, jest frekwencja na corocznej specjalistycznej wystawie koni ardeńskich. Organizowana jest przy okazji Ogólnopolskiego Czempionatu Koni Zimnokrwistych, na który od lat zjeżdżają się hodowcy koni zimnokrwistych z całej Polski.

rasa koni koń ardeński

Koń ardeński, to bez dwóch zdań, jedna z najpopularniejszych i najchętniej hodowanych ras koni zimnokrwistych na całym świecie. Jednym imponuje potężna sylwetka i ogromna siła ardenów, innych fascynuje ich niezwykle spokojny charakter. Jednak bez względu na to, która cecha koni ardeńskich wydaje się nam najbardziej atrakcyjna, warto poznać historię i charakterystykę tej wspaniałej rasy. Choćby po to, by lepiej zrozumieć i poznać nasze rodzime rasy koni zimnokrwistych. Jest bowiem wielce prawdopodobne, że większość z nich ma w sobie pewną cząstkę konia ardeńskiego. Cząstkę, która odpowiada za spokojne usposobienie, przyjazny charakter, pokorę i wewnętrznych spokój. To dzięki wpływowi m.in. koni ardeńskich, polskie konie zimnokrwiste mają swój niepowtarzalny wygląd i jedyny w swoim rodzaju charakter.

Ile kosztuje koń Ardeński?

Koszt to 15000 złotych za ogiera (źródło alegratka)