Kirysek spiżowy (Corydoras aeneus)

Kirysek spiżowy to nieduża, dość pospolita ryba występująca w rzekach i jeziorach Ameryki Południowej. Od wielu lat można ją kupić od hodowców, by stała się ozdobą domowego akwarium. Kiryski są bezproblemowe, dobrze się czują w wielogatunkowych zbiornikach i lubią mieć towarzystwo osobników tego samego gatunku.

Maksymalna długość kiryska wynosi 7 cm. Jego ciało z reguły jest brązowo-szaro-zielone z metalicznym połyskiem. Występują jednak ryby w innych kolorach, na przykład: albinotyczne, złote, złoto-miedziane, a nawet czarne.

 

Kirysek spiżowy cena

Kiryski nie są drogie, z reguły kosztują 5-6 zł/sztuka. Musisz jednak pamiętać, że od razu powinno się kupić ich 5-6 sztuk, gdyż ryby te najlepiej się czują w większych grupach. Ryby mieszkają przy dnie i dość szybko się rozmnażają. Poza tym są pożyteczne, ponieważ wyjadają z dna resztki pokarmu, dzięki temu nie zalega i nie psuje się.

 

Hodowla i wymagania kiryska

Choć kirysek spiżowy jest wytrzymały na trudne warunki i łatwo się adaptuje do nowego otoczenia, to należy pamiętać, że ma delikatne wąsiki, dlatego podłoże w akwarium powinno być miękkie, a w akwarium nie powinny się znajdować ostre kamienie, muszle czy inne przedmioty.

kirysek spiżowy
kirysek spiżowy

Kirysek spiżowy wymagania środowiskowe

Akwarium: średnie (minimum 54 l)

Miejsce bytowania: dno akwarium

Woda:

– temperatura 20-28°C

– pH 6,5-7,5

– twardość 5-25 dGH

Pokarm: mrożony, suchy, żywy (brak specjalnych wymagań)

Podłoże akwarium: miękkie, z licznymi kryjówkami, korzeniami i kamieniami, lubi przeszukiwać podłoże w celu poszukiwania pokarmu

Kiryski mogą być hodowane z innymi małymi i łagodnymi rybami, na przykład: tetrą, brzanką, pielęgnicą.

ryba akwariowa
kirysek spiżowy (kirysek metaliczny)

Kirysek – choroby

Kirysek, podobnie jak każda inna ryba akwariowa może zachorować. W przypadku ryb akwariowych najczęściej są to choroby wywołane wirusami, bakteriami albo grzybami, które szybko się rozprzestrzeniają i deformują albo uśmiercają zwierzęta.

 

Poznaj 3 najpopularniejsze choroby kiryska:

Ichtiosporidioza

Jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób ryb, której praktycznie nie da się wyleczyć. Wywołana jest przez zarodniki grzyba Ichthyophonus hoferi. Najbardziej narażone na zachorowanie są kiryski z obniżoną odpornością, przebywające w złych warunkach wodnych i tlenowych, w przeładowanych zbiornikach albo po urazach mechanicznych. Choroba szybko się rozprzestrzenia na inne ryby. Zainfekowane ryby mają zaburzenia ruchu i równowagi, wysięki, obrzęki i grudki na narządach, problemy z oddychaniem, wytrzeszcz oczu, brak apetytu, ukrywają się i są apatyczne.

Jeżeli zauważysz podobne objawy, jedyne co możesz zrobić to oddzielić ryby zdrowe od chorych je obserwować. Ryby z całą pewnością zainfekowane powinno się poddać eutanazji, a całe akwarium zdezynfekować. Elementy dekoracyjne typu drewienka, kamyczki, piasek najlepiej wyrzucić, ponieważ mogą one dalej rozprzestrzeniać chorobę.

W celu uniknięcia ichtiosporidiozy powinno się dbać o higienę zbiornika, nie przeładowywać go rybami i pilnować o odpowiednie warunku wodne i tlenowe (temperatura, ph, twardość itp.).

 

Posocznica, „puchlina wodna”

Równie groźna, ale raczej rzadka choroba ryb wywołana przez bakterie Pseudomonas punctata. Typowe objawy choroby to: apatia, bladość, wyłupiaste oczy, brak apetytu, odstające łuski, zmatowienie ciała, rozdęty brzuch., sporadycznie zdeformowane ciało. Chore ryby przebywają częściej przy dnie, ukrywają się i unikają człowieka.

Leczenie z reguły jest bezskuteczne, dlatego chore ryby powinno się poddać eutanazji, by nie rozprzestrzeniać wirusa na pozostałe organizmy. Akwarium, w którym przebywały chore kiryski powinno się opróżnić i zdezynfekować, a podejrzane osobniki odseparować od innych. Najczęściej jednak wszystkie ryby zarażają się od siebie i trzeba usunąć wszystkie organizmy ze zbiornika łącznie z roślinnością. W celu unikania posoczniczy ryb należy utrzymywać akwarium w czystości, nie przekarmiać ryb i dbać o optymalne warunki życia – czysta woda, prawidłowe ph, dobry pokarm.

 

Limfocystoza

Choroba ta objawia się przeźroczystymi naroślami przypominającymi maliny. Choroba wywołana przez wirusa z rodziny Iridoviridae. Z reguły choroba przedostaje się do akwarium wraz z nową chorą rybą albo pokarmem. Limfocystoza rozwija się około 4-5 tygodni. Jeżeli kirysek spiżowy nie jest jeszcze poważnie chory, a zmiany pojawiły się jedynie na obrzeżach płetw, można próbować go ratować wykonując zabieg chirurgiczny. Z reguły jednak trzeba się przygotować na to, że choroba jest nieuleczana i starać się jedynie jej zapobiegać. Profilaktyka obejmuje higienę, utrzymanie dobrej jakości wody, niekupowanie nowych ryb z niepewnych źródeł, a także ograniczanie pokarmu żywego.