Jak podlewać storczyki?

Podstawą sukcesu w uprawie storczyków jest stworzenie im odpowiedniego klimatu. Każdy z zakupionych lub otrzymanych egzemplarzy należy traktować indywidualnie, w sposób zapewniający mu optymalny wzrost. Głównymi informacjami jakie należy brać pod uwagę w pierwszym rzędzie są: temperatura, wilgotność (w tym podlewanie i nawilżanie), światło oraz powietrze. Jak zatem dbać o te piękne rośliny, a w szczególności jak podlewać storczyki?

Storczyki (łac. Orchis) to rodzaj bylin (rośliny wieloletnie) należących do rodziny storczykowatych (łac. Orchidaceae). W zależności od ujęcia systematycznego, storczyki klasyfikuje się przy tym na ok. 17 do 33 gatunków w obrębie tego rodzaju, przy czym im starsza jest dana klasyfikacja, tym większą liczbę podaje. Uprawa najpopularniejszych gatunków storczyków wbrew pozorom jest stosunkowo prosta. Problemy mogą nowicjuszom sprawiać jedynie pewne kwestie dotyczące głównie miejsca ustawiania tych kwiatów, ich przesadzania, zwalczania szkodników, nawożenia oraz podlewania i nawilżania. Zatem jak podlewać storczyki?

pink storczyk
storczyk

Wilgotność powietrza stanowi bardzo ważny czynnik w uprawie storczyków

Jest to jeden z najistotniejszych czynników decydujący nierzadko o przetrwaniu tych roślin. Praktycznie wszystkie gatunki potrzebują podwyższonej wilgotności do swojego prawidłowego i bujnego wzrostu, co można osiągnąć np. za pomocą nawilżaczy, lub przez poranne zamgławianie roślin w gorące i słoneczne dni lub polewanie ścian pomieszczenia w którym się znajdują, a także przejść i innych punktów w przypadku ich większej hodowli.

W warunkach domowych storczyki trzymamy jednak z reguły w plastikowych doniczkach osłonowych. Prostym rozwiązaniem są tu więc wypełnione wodą tacki ze żwirem lub keramzytem, w które należy wkładać kwiaty w doniczkach pierwotnych, czyli tych w których zostały zakupione. Podwyższenie wilgotności powietrza wokół kwiatów można też uzyskać poprzez osłonięcie miejsca uprawy przed ostrym słońcem, lub najlepiej w ogóle przestawienie roślin w miejsce bezpośrednio niewystawione na działanie słońca, co jest konieczne szczególnie latem. Latem w nocy można natomiast w prosty sposób obniżać temperaturę przez uchylanie okna, jednak przy jednoczesnym unikaniu silnych i wysuszających przeciągów.

Wiele storczyków w okresie zimowym toleruje też niższą wilgotność, ponieważ w tym czasie przechodzą okres spoczynku lub całkowitej hibernacji. Odmiany takie są za to bardziej wrażliwe w okresie aktywnego wzrostu, który w ich przypadku wypada wiosną i latem.

jak podlewać storczyki
podlewanie storczyka

Jak podlewać storczyki?

Ogólnie zasada jest taka, że lepiej przesuszyć storczyki, niż przedobrzyć z ich podlewaniem. Najprostszym sposobem podlewania, jest wlewanie wody na dno do wkładki doniczkowej na wysokość ok. 1-2 cm tak, aby zanurzony był jedynie spód doniczki właściwej (pierwotnej, czyli tej w której kwiat został zakupiony i w której bezpośrednio rośnie). Można też „kompać” storczyki, wkładając je na pół godziny lub godzinę do naczynia z wodą, tak by zanurzyć je w tej wodzie do poziomu na równi z poziomem podłoża w doniczce w którym są posadzone.

Podlewać je należy średnio raz w tygodniu. Jednak czasem trzeba to robić rzadziej, a czasem częściej – wszystko zależy od naszych obserwacji, od pory roku i okresu wegetacji storczyka (w okresie spoczynku podlewamy i nawilżamy je w mniejszym stopniu). Należy też mieć na względzie, że gdy chcemy by kwiat wypuścił pęd kwiatowy, to prostą metodą motywującą roślinę w tym względzie jest przesuszenie jej. Trzeba wtedy przez minimum trzy tygodnie nie podlewać storczyka. Wielu specjalistów radzi także, by kwiaty umieścić też wtedy w zacienionym miejscu, a nawet w ciemnej i chłodnej piwnicy.

Podlewanie i nawożenie storczyków w warunkach domowych wbrew pozorom wcale nie jest trudne i skomplikowane. Więc jak podlewać storczyki w sposób całkowicie właściwy? Przechodząc do szczegółów należy zaznaczyć, że zasadą ogólną jest, by storczyki podlewać obficie, jednak dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża w całej doniczce. Nie wolno utrzymywać ich w ciągłej wilgoci, gdyż doprowadzimy do zagrzybienia podłoża i roślin. Nie należy doprowadzać do tego, aby system korzeniowy roślin pozostawał mokry przez czasokres dłuższy, niż kilka dni. Całkowicie zanurzone w wodzie i mocno przemoczone korzenie nie mogą bowiem oddychać, a jeśli rośliny będą tak stale mokre, to ich korzenie zaczną w dość krótkim czasie gnić i obumierać. Zależnie od aktywności rośliny, a także wielkości doniczki oraz podłoża, światła i wilgotności powietrza – częstotliwość podlewania storczyków może średnio wynosić od 4 do 14 dni.

Jak już wcześniej wspomniano – z reguły średnio jest to 7 dni (tydzień). Musimy też mieć na względzie fakt, że doniczki gliniane powodują szybsze wysychanie systemu korzeniowego po podlaniu, więc rośliny należy podlewać częściej. Z kolei doniczki plastikowe są zdecydowanie prostsze w użytkowaniu oraz szczególnie polecane w wypadku roślin młodych i dorosłych z rodzajów Miltoniopsis, Paphiopedilum i Cymbidium. Te trzy rodzaje storczyków w sposób szczególny nie lubią intensywnego przesuszania systemu korzeniowego. Zimą storczyki podlewamy rzadziej, a w przypadku niektórych rodzajów i odmian nawet bardzo rzadko (np. raz na miesiąc). Najintensywniej rośliny te podlewamy w okresie wiosennego i letniego okresu wzmożonej wegetacji, w celu osiągnięcia optymalnego ich wzrostu oraz kwitnienia.

woda deszczowa
deszczówka najlepsza woda do podlewania kwiatów

Wielu hodowców i amatorów uważa, że dla wszystkich roślin najlepszym źródłem wody jest naturalna deszczówka oraz woda jeziorna czy rzeczna, gdyż nie zawiera szkodliwych minerałów i jest bogata w naturalną mikroflorę oraz pH. Prawdą jest, że używanie wody o niskiej zawartości minerałów jest szczególnie ważne w wypadku wszystkich roślin tropikalnych, do których należą popularnie hodowane w domach gatunki storczyków. Bardzo dobrym, choć może nieco drogim rozwiązaniem jest także woda destylowana, którą pewnie posiada większość gospodyń domowych, gdyż używana jest również do żelazek i prasowania. Można oczywiście korzystać także z „ulepszonej” wody z kranu, gdy mamy na nim zamontowany filtr odwrotnej osmozy, który produkuje wodę o jakości porównywalnej z wodą destylowaną. Podlewanie zwyczajną „kranówką” też roślinom nie zaszkodzi, aczkolwiek lepiej jest zawsze najpierw „odstać” taką wodę w czystym miejscu, chociaż przez 7 dni przed jej użyciem do podlewania.

nawóż do storczyków Agrecol
nawoź żel do storczyków Agrecol 0,25 l

Z nawadnianiem storczyków w dużym stopniu związane jest również ich nawożenie!

Nawożenie tych kwiatów zwykle robi się wraz z podlewaniem, ponadto jest ono kwestią o wiele bardziej delikatną, niż w przypadku innych roślin. Jak wiemy, główne zalety nawożenia to zwiększanie rozmiarów roślin, jak również możliwość uzyskania większych i barwniejszych kwiatów. Specjaliści radzą, by w okresie wzrostu (wiosna i lato) storczyki należy nawozić co dwa tygodnie, traktując je normalnym stężeniem nawozu, lub przy każdym podlewaniu stężeniem trzy- lub czterokrotnie zmniejszonym w stosunku do zalecanego. W wielu materiałach źródłowych zaleca się też podlewanie storczyków nawozem o normalnym stężeniu nawet co tydzień, jednak bezpieczniej jest używać odrobinę większych rozcieńczeń niż zalecane i podlewać nimi rzadziej niż raz na tydzień.

Storczyki bowiem bardzo łatwo jest przenawozić, a wtedy przestają kwitnąć i „bujają”, co w efekcie je osłabia. Rzadsze nawożenie przeciwdziała temu. Marka nawozu ma natomiast zdecydowanie mniejsze znaczenie i jak podają różne źródła – z reguły nie widać różnic wzrostu związanych z używaniem nawozów różnych producentów. Istotniejsze znaczenie mają natomiast proporcje składników i zawartość w nich związków śladowych.

Nawozy o wysokiej zawartości azotu (duża liczba N w NPK) powinny być przy tym używane tylko późną wiosną i latem. Można także stosować wszelkiego rodzaju nawozy organiczne, ale należy je podawać tylko w okresie wzmożonego wzrostu i na zmianę z nawozami sztucznymi. Nawożąc należy też obserwować storczyki, bowiem ciemnozielony kolor liści wskazuje zwykle na wystarczającą ilość środków odżywczych, natomiast zażółcenie liści wskazuje na konieczność ich częstszego nawożenia. W takim wypadku zaleca się zwiększenie poziomu azotu. Obsychanie liści może też być spowodowane zbyt radykalnym przesuszaniem (zbyt rzadkim podlewaniem i nawilżaniem) lub za dużym wystawieniem na operację świetlną (np. gdy kwiaty latem stoją na mocno nasłonecznionym parapecie okiennym od strony południowej).

Należy przy tym brać pod uwagę fakt, że egzemplarze o jasnych i białych kwiatach mają jaśniejsze liście (jasnozielone), niż te o ciemniejszych kwiatach (np. koloru bardzo ciemnego różu). Natomiast czernienie końcówek liści u wielu storczyków może świadczyć o ich przenawożeniu. Podsumowując należy również dodać, że storczyki ogólnie rzecz biorąc są stosunkowo wrażliwe na zbyt dużą ilość minerałów w podłożu i lepiej je nawozić niedostatecznie, niż przedobrzyć z ich nadmiarem.

jak podlewać storczyki, jak podlewać storczyki