Gupik pawie oczko

Jeśli szukasz do swojego akwarium gatunku ryby, który będzie niezwykle różnorodny w ubarwieniu wśród poszczególnych osobników, wybór powinien być jeden, i powinien być to gupik. Ryba akwariowa o tej nazwie jest również znana jako gupik pawie oczko lub po prostu pawie oczko. Jest to niewielka ryba z rodziny piękniczkowatych. Ze względu na charakterystyczny dla niej polimorfizm, czyli zjawisko występowania w populacji znacznie różniących się od siebie osobników, jest obecnie jedną z najczęściej hodowanych rybek akwariowych.

Gupik pawie oczko – pochodzenie i występowanie naturalne

Matczyne środowisko gupika rozciąga się w północnej część Ameryki Południowej oraz w Ameryce Środkowej. Gatunek ten występuje od Amazonki, przez Trynidad, Barbados, Wyspy Dziewicze, aż po Antyle. Rzeczywisty zasięg występowania gupika jest jednak znacznie większy. Przyczyną jest to, że kiedy gupiki zaczęły być hodowane poza Ameryką Południową, niekiedy trafiały do środowiska naturalnego w różnych częściach świata. Dzięki temu gupik – ryba akwariowa o największej popularności – występuje w naturalnym środowisku w Ameryce Środkowej, Azji południowej, Australii i Oceanii, Afryce oraz na wybrzeżach krajów europejskich.

ryby gupik pawie oczko

Charakterystyka

Gupiki obecnie hodowane w akwariach praktycznie nie przypominają już swoich przodków pochodzących z Ameryki Południowej. Tylko niektórzy akwaryści, którzy szczególnie cenią sobie naturalne formy ryb akwariowych mogą takowymi się pochwalić. Poza tym w populacji króluje dymorfizm płciowy – ogromna różnorodność formy, kształtu płetw i ubarwienia.
Gupik pawie oczko to ryba akwariowa o ogromnej różnorodności ubarwienia – odznacza się wyraźnym dymorfizmem płciowym, który można zauważyć przede wszystkim w ubarwieniu i okazałości płetw. Samce osiągają od 3 do 4 cm długości. Są znacznie mniejsze i smuklejsze od samic, a ich płetwy ogonowa i grzbietowa – w przeciwieństwie do płetw samic – są wydłużone. Każdy z nich posiada unikalny układ kolorowych plam. Samice natomiast dorastają do 6 cm. Mają oliwkowo-szare ubarwienie. Od samców różnią się beczułkowatym brzuchem, na którym u dojrzałych płciowo samic pojawia się tzw. plama brzemienna.

Wymagania w środowisku naturalnym

W środowisku naturalnym gupik pawie oczko zamieszkuje zbiorniki o różnym typie zasolenia: kanały, stawy, rowy, strumyki górskie, rzeki, a także obszary w pobliżu ujść rzek. Nie ma dużych wymagań w stosunku do czystości wody i można go spotkać nawet w zanieczyszczonych zbiornikach, jednak potrzebuje dosyć wysokiej temperatury w granicach 23-24C. Tak jak w naturze, tak w akwarium żyje blisko powierzchni wody. Preferuje środowisko z obfitą roślinnością. Jego pokarmem jest zarówno drobny zooplankton, jak i glony, owady i skąposzczety.

popularna ryba akwariowa gupik pawie oczko

Warunki hodowli gupika pawie oczko

Dla mało doświadczonych akwarystów, którzy będą traktować ryby akwariowe jedynie jako „zwierzątko domowe” i nie będą chcieli ich rozmnażać, trudno o lepszy wybór niż gupik.

ryba gupik pawie oczko

Ryba akwariowa, która ma być przeznaczona do hodowli, powinna natomiast znaleźć się w akwarium jedynie tych, którzy mają większe doświadczenie, czas, cierpliwość i znają zasady dziedziczenia. Gupiki nie muszą być hodowane w dużym akwarium – na trzy samice i jednego samca wystarczy 25 litrów wody, a w czasie rozrodu – 15 litrów dla dwóch samic i samca. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością. Woda powinna mieć temperaturę od 20 do 23OC, a przy bardziej wrażliwych odmianach do 27OC. Zalecane pH to między 6,5 a 8. Najlepiej wzbogacić wodę o dodatek soli akwarystycznej, regulującą przemianę materii rybek i pomagającą unieszkodliwić pierwotniaki.

Karmienie gupika

Aby prawidłowo się rozwijać, gupik – ryba akwariowa, która wymaga urozmaiconej diety – potrzebuje zarówno pokarmu zwierzęcego, jak i roślinnego. Jeśli pokarm będzie zbyt monotonny, szczególnie w większości sztuczny, odbije się to negatywnie na zdrowiu rybek. Pokarmem roślinnym mogą być namoczone płatki owsiane, kasza manna, drobne kawałki sałaty i szpinaku, pokarm płatkowy. Z kolei pokarmem zwierzęcym dla gupika mogą być mrożone ochotki, wodzienie, serca wołowe lub siekane dżdżownice. Jego ulubionym pokarmem są upolowane larwy wodzienia i ochotki.

pawie oczko ryby

Zarybienie akwarium z gupikami pawie oczko

Jeśli w naszym akwarium ma być hodowany gupik – ryba akwariowa, która musi mieć dobrze dobrane towarzystwo – powinniśmy zwrócić uwagę na dobór zarówno ryb innych gatunków, jak i proporcji płci gupika. Nie należy kupować gatunków ryb podgryzających płetwy, takich jak np. brzanka sumatrzańska, ponieważ kolorowe i długie płetwy gupików mogą paść ich łupem. W akwarium na każde dwie bądź trzy samice powinien przypadać jeden samiec. Pozwoli to zapobiec nadmiernemu stresowi u samic, które i tak będą musiały odganiać się od ścigających je w celu zapłodnienia samców.

Rozmnażanie

W hodowli gupików do rozrodu wybiera się osobniki z najpiękniejszą barwą czy ogonem. Co ciekawe, młode gupiki nie wylęgają się z ikry, ale są rodzone przez matkę. Przyczyną jest sposób rozmnażania, jakim charakteryzuje się gupik – ryba akwariowa jajożyworodna. Młode od razu po porodzie są gotowe, by samodzielnie funkcjonować.
Optymalne warunki do rozmnażania gupików to woda o temperaturze 22-30OC, najczęściej jednak jest to ok. 26OC. Jest to jedyny wymóg, który musi być spełnione, by rozmnażanie przebiegło bezproblemowo. Do zapłodnienia dochodzi wewnętrznie poprzez płetwę odbytową samca. Samica nosi ciążę od 22 do 26 dni.

małe ryby akwariowe gupiki pawie oczko

Poród może odbywać się w akwarium tylko wtedy, jeśli jest w nim mało ryb i dużo roślin. W przeciwnym razie samica powinna być umieszczona w specjalnej zanurzonej klatce (kotniku), co pozwoli uchronić młode przed zjedzeniem przez inne ryby lub samą matkę. Podczas porodu trwającego do kilku godzin rodzi się od kilku do nawet 250 małych rybek, w zależności od wymiarów i wzrostu samicy oraz warunków, w jakich żyje.
Po urodzeniu dobrze jest odłowić młode do osobnego zbiornika i utrzymywać temperaturę wody na poziomie 18.5-31OC. Na samym początki karmi się je ugotowanym i roztartym żółtkiem jaja kurzego, a następnie specjalnym pokarmem, w który można się zaopatrzyć w sklepie akwarystycznym.