Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata)

Na świecie żyje ponad 5000 gatunków biedronek. W Polsce najpopularniejsza jest biedronka siedmiokropka. Jest to owad, do którego człowiek podchodzi z sympatią, a dzieci z radością próbują złapać na łące krzycząc, „ej, biedronko!” Biedronki spotyka się już wczesną wiosną, kiedy ospale opuszczają swoje zimowe kryjówki, czyli sterty kamieni, patyków, liści, budki dla ptaków. Najczęściej żyją na polach, łąkach, w miejskich parkach i ogrodach.

Zdjęcia biedronek

Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) jest owadem z rodziny biedronkowatych o długości od 6 do 8 mm. Jej ciało jest owalne i wypukłe, a głowa i przedplecze małe, szerokie i czarno-białe. Na błyszczących czerwonych pokrywach (skrzydłach) znajduje się 7 czarnych kropek. Czasami kropki mogą zanikać. Otwór gębowy przybiera charakterystyczną formę toporków. Ma trzy pary odnóży i krótkie czułki. Samice są większe i cięższe od samców, jednak bez doświadczenia trudno jest ocenić, z którą płcią mamy do czynienia.

Biedronka siedmiokropka rozmnażanie

W sprzyjających warunkach biedronka bardzo szybko się rozmnaża. Od wiosny do lata składa około 40 sztuk drobnych jajeczek w różnych częściach roślin. Po około 10 dniach z jaj wykluwają się czarno-szaro-żółte larwy, które dla człowieka nie są tak atrakcyjne jak dorosłe osobniki. Larwy przez około miesiąc intensywnie się rozwijają, żywiąc się głównie mszycami. Larwa linieje aż cztery razy, przy piątym przepoczwarza się, czyli zamienia żółtopomarańczową poczwarkę. Po tygodniu na światło dzienne wychodzi dorosły owad, który początkowo nie przypomina biedronki. Z czasem nabiera charakterystycznych kolorów, staje się biedronką jaką znamy – czerwoną z czarnymi kropkami.

biedronka siedmiokropka
biedronka siedmiokropka

Biedronka opis znaczenia w przyrodzie

Biedronka jest nie tylko pięknym, ale i pożytecznym owadem. Owady biedronkowate to najbardziej znani pogromcy mszyc. Badania dowodzą, że biedronki są w stanie znacznie ograniczyć populację mszyc na polu. Oprócz mszyc spożywają również nektar, pyłek i spadź. Biedronka siedmiokropka uwielbia dodatkowo tarczniki, wełnowce i czerwce. Owady te najbardziej są żarłoczne po zimowym śnie. Jeśli biedronka ma trudności ze znalezieniem pokarmu, może dopuścić się kanibalizmu. Jeszcze większy apetyt mają żyjące do 20 dni larwy biedronek, które zjadają łącznie ok. 500-1000 szkodników. Choć biedronka wydaje się taka bezbronna, w rzeczywistości jest dobrze uzbrojona i potrafi się chronić. Czując zagrożenie, wydziela nieprzyjemną, odstraszającą ciecz. Zdarza się, że udają martwe, spadają na ziemię i leżą bez ruchu przez jakiś czas.

owady
biedronki

Ważne informacje o biedronce

Biedronka owad napotyka wielu naturalnych wrogów, przede wszystkim muchówki i błonkówki (np. pszczoły, psy, mrówki, pilarze, gąsieniczki). Innym zagrożeniem dla biedronki jest człowiek, który niszczy szkodniki upraw, ale przy okazji zanieczyszcza gleby i powietrza szkodliwymi środkami ochrony roślin.

Jeśli chcesz, by biedronka była twoim stałym gościem na działce lub ogrodzie, zapewnij jej przyjazne warunki. Przyroda nie powinna być maksymalnie wypielęgnowana, niech bardziej przypomina dziką łąkę lub wiejski ogród, w których kwiaty nie rosą równo, niczym „od linijki”. Ponadto nie koś trawy zbyt nisko, pozostaw trochę chwastów na kryjówki, ogranicz stosowanie chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Zamiast tego wybierają naturalne gnojówki i komposty. Warto zapraszać biedronki do siebie, ponieważ są one pożyteczne, a przy okazji piękne.

biedronki